Internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie. Jak informuje policja, do mieszkańców Szczecina trafiają SMS-y z linkiem do strony internetowej, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki. To może być oszustwo, a otworzenie strony z linku umożliwi wyłudzenie środków z konta bankowego.

Oszuści wykorzystują czas wzmożonych dostaw przesyłek. Użytkownicy telefonów są nękani coraz większą liczbą fałszywych SMS-ów z informacją o paczkach lub innych przesyłkach, dostarczenie których rzekomo napotkało przeszkody. Są to oszustwa, które mają na celu wykradzenie danych lub pieniędzy ofiar. 

Tego typu wiadomości łączy jedno. Fałszywe SMS-y o dostawach paczek zazwyczaj zawierają informację o opóźnieniach czy problemach z dostarczeniem przesyłek. Do krótkiej treści dołączony jest link. Jego kliknięcie czy dotknięcie spowoduje przekierowanie ofiary na jedną z fałszywych stron przygotowywanych przez cyberprzestępców. To w tym miejscu będą próbować wykraść dane lub oszczędności zgromadzone na koncie bankowym - tłumaczy Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Policjanci radzą zachować zdwojoną czujność. Przypominają, że firmy kurierskie nigdy nie będą prosiły o dopłatę do dostawy paczki. To stary trick oszustów, którego celem jest pozbawienie ofiary pieniędzy. 

Pamiętajmy, aby dokładnie czytać wiadomości i nie reagować na te, które zawierają w treści podejrzane linki. Zwracajcie uwagę na konstrukcję treści wiadomości. Brak polskich liter diakrytycznych, takich jak: "ó", "ą", "ź", "ć" to niemal stuprocentowa pewność, że autorem SMS-a są oszuści - dodaje policjant.