Ponad 300 zgłoszeń mieli już dziś strażacy w Śląskiem. Liczba zgłoszeń cały czas się zmienia. To skutek burz, które od kilku godzin przechodzą nad regionem. Województwo śląskie obejmują ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami, które wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Strażacy pracują przy uszkodzonych dachach i elewacjach oraz powalonych przez wiatr drzewach.

Najwięcej interwencji strażacy prowadzą w powiecie rybnickim - w Pstrążnej i Raszczycach oraz w powiecie raciborskim - w Kornowacu oraz Pietrowicach - powiedziała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska.

Od późnego popołudnia przez woj. śląskie przechodzą gwałtowne nawałnice. Opadom deszczu i porywistemu wiatrowi gdzieniegdzie towarzyszył także grad. Szczególnie niebezpiecznie było w okolicach Rybnika, Raciborza i Częstochowy.

Zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Raciborzu kpt. Mateusz Musioł podał wieczorem, że większość z kilkudziesięciu interwencji w jego powiecie dotyczy usuwania skutków silnych wiatrów, straż miała wtedy informacje o co najmniej kilku zerwanych z budynków mieszkalnych dachów.

Na tę chwilę mamy ponad 40 zdarzeń, głównie w gminie Lyski, w tym kilkanaście częściowo uszkodzonych dachów w budynkach jednorodzinnych - powiedział przed godz. 21 asp. Wojciech Kasperzec z Komendy Miejskiej PSP w Rybniku. Zaznaczył, że liczba zgłoszeń przez cały czas się zmienia. Strażacy z tego powiatu są zaangażowani także w usuwanie wiatrołomów, które w niektórych miejscach zablokowały ulice.

Lokalne media podają, że w Pszczynie przy ul. Broniewskiego częściowo zawalił się dach w sklepie Kaufland.

Alerty trzeciego stopnia

Prognozy na najbliższe godziny nie są pomyślne. Strażacy spodziewają się kolejnej fali ekstremalnych zjawisk pogodowych. IMGW ogłosił wieczorem ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami dla woj. śląskiego oraz kilku powiatów woj. małopolskiego.

O sytuacji w regionie poinformowano również na profilu "Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz" na platformie X.

"Przez południową część woj. śląskiego przeszła kolejna silna superkomórka. Padał grad i występował bardzo silny wiatr. Analiza danych radarowych nie wyklucza wystąpienia trąby powietrznej, zwłaszcza w rejonie Żor i Pszczyny" - napisano.

"Potencjalna trąba powietrzna mogła też pojawić się w rejonie Brzeszczy (woj. małopolskie). Operator energii raportuje w tym rejonie występowanie awarii masowej" - podkreślono. 

"Obecnie groźna superkomórka przekształca się w segment liniowego układu konwekcyjnego. Na jej trasie znajdują się obszary położone na południe od Krakowa. Ostrzegamy przed bardzo silnymi porywami wiatru w tym rejonie. To jest szczególnie groźna sytuacja" - przekazano

Mapy pogodowe: