Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny został decyzją papieża Franciszka mianowany ordynariuszem sosnowieckim - poinformowała we wtorek Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Od 24 października 2023 r. administratorem apostolskim sede vacante (na czas określony) diecezji sosnowieckiej był metropolita katowicki arcybiskup Adrian Galbas SAC. Powodem była rezygnacja bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Hierarcha złożył ją po bulwersujących zdarzeniach z udziałem duchownych, do których doszło na terenie diecezji sosnowieckiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała we wtorek, że "Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego".

Bp Artur Ważny z diecezji tarnowskiej

Duchowny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 

12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia przyjął 30 stycznia 2021 r. Za swoją dewizą wybrał słowa "Patris corde" (Ojcowskim sercem).

W Konferencji Episkopatu Polski bp Ważny pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa. Wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Domowy Kościół i Spotkania Małżeńskie

Od kilkunastu lat bp Ważny zaangażowany jest w Domowy Kościół (gałąź małżeńską ruchu Świato-Życie) oraz Spotkania Małżeńskie. Jest także współzałożycielem i pierwszym duszpasterzem wspólnoty małżeństw niepłodnych w Krakowie oraz Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie. 

Ponadto przez kilkanaście lat uczestniczył w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej "Przystanek Jezus". Zorganizował także i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej.

Skandale w diecezji sosnowieckiej

W diecezji sosnowieckiej, której ordynariuszem został mianowany bp Ważny, w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych, które odbiły się głośnym echem w mediach w całej Polsce.

W 2010 r. pełniący wówczas funkcję rektora sosnowieckiego seminarium ks. dr Mariusz T. miał wdać się w szarpaninę w klubie gejowskim. Po nagłośnieniu sprawy przez media duchowny jeszcze przez półtora roku pełnił funkcję rektora. Po interwencji Stolicy Apostolskiej sosnowieckie seminarium zostało rozwiązane, a studiujący w nim alumni przeniesieni do Częstochowy, gdzie do dziś działa Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej.

W marcu 2023 r. przy domu katolickim przy ul. Kościelnej w Sosnowcu znaleziono zwłoki 26-letniego diakona, który miał na ciele liczne obrażenia, wskazujące na zabójstwo. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu wynika, że diakona zabił 40-letni ksiądz, który następnie sam popełnił samobójstwo, rzucając się pod koła pociągu. Konflikt między duchownymi miał trwać od pewnego czasu. Ksiądz miał m.in. wysyłać diakonowi wiadomości sms-owe z groźbami. Śledztwo w sprawie śmierci diakona i księdza zostało umorzone, o czym w marcu poinformowała sosnowiecka prokuratura. Z ustaleń śledczych wynika, że ksiądz zabił diakona, oddając do niego sześć strzałów z rewolweru i zadając wiele ciosów nożem; potem popełnił samobójstwo.

Inna głośna sprawa wydarzyła we wrześniu 2023 r., kiedy w mieszkaniu ks. Tomasza Z., znajdującym się na terenie parafii p.w. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, doszło do interwencji pogotowia i policji. Wydarzenie opisała "Gazeta Wyborcza", nazywając je imprezą o charakterze seksualnym, która wymknęła się spod kontroli. Gdy jeden z uczestników spotkania stracił przytomność, inny wezwał pogotowie, ale ratowników nie chciano wpuścić do środka. Ostatecznie na miejsce wezwano policję, po interwencji której ratownicy mogli zająć się nieprzytomnym. W styczniu 2024 r. ksiądz Tomasz Z. został aresztowany m.in. pod zarzutem przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenia pomocy oraz udzielania narkotyków.

20 marca 2024 r. służby otrzymały wezwanie do mieszkania zajmowanego przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Po przyjeździe na miejsce ratownicy reanimowali nieprzytomnego młodego mężczyznę. Jego życia nie udało się jednak uratować. Następnego dnia Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności zgonu.

Ksiądz, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Nie przyznał się do winy. Po przesłuchaniu został zwolniony.

Ksiądz w diecezji pełnił funkcję sędziego sądu biskupiego. Po tragedii decyzją administratora diecezji arcybiskupa Adriana Galbasa został zawieszony w pełnieniu tej funkcji do czasu wyjaśnienia sprawy.