W Rzeszowie odsłonięto mural przedstawiający Tomasza Stańkę. Okazją stała się 80. rocznica urodzin muzyka. Autorem grafiki jest małżonka zmarłego cztery lata temu, jednego z najwybitniejszych muzyków polskiego jazzu.

Mural z podobizną muzyka zrealizowany został wspólnie przez Narodowe Centrum Kultury i Estradę Rzeszowską. 

Powstał na ścianie budynku przy ul. Hetmańskiej 16 w Rzeszowie. Malatura o wymiarach 11 m x 11 m prezentuje wizerunek Stańki stworzony przez jego żonę. 

Grafika autorstwa Joanny Stańko, która została odwzorowana na muralu, powstała i została podarowana jazzmanowi w latach 80. Wykonawcą muralu jest firma Good Looking Studio.

Ikona jazzu, która "grała na emocjach"

Na uroczystym odsłonięciu grafiki obecny był wiceminister kultury Jarosław Sellin. Stańko słynął ze swojego ciemnego, drapieżnego, a jednocześnie niezwykle lirycznego brzmienia, które, według krytyków, wyrażało ból istnienia - powiedział wiceszef resortu. 

Oprócz muralu w ramach obchodów 80. rocznicy urodzin Stańki w niedzielę odbył się w Rzeszowie specjalny koncert. Wystąpili w nim dwaj artyści: Józef Skrzek oraz Erik Truffaz.

Muzycy znani są z tego, że od początku swojej twórczości poszukiwali nowych, ciekawych i nieoczywistych brzmień. Ich znak rozpoznawczy to improwizacja.

Tomasz Stańko koncertował na najważniejszych jazzowych scenach świata. Urodził się osiemdziesiąt lat temu - 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie, zmarł 29 lipca 2018 r. w Warszawie w wieku 76 lat. 

Jest autorem hejnału Rzeszowa "Na cztery strony świata", który można codziennie w południe usłyszeć na rzeszowskim rynku.