Kolejny wyjątkowy eksponat trafił dziś do Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. To trzeci już egzemplarz maszyny szyfrującej pod nazwą Enigma, z tą różnicą, że ta właśnie konkretna maszyna zachowana jest w oryginalnym stanie i nie wymagała żadnej rekonstrukcji.

Dla szerokiej publiczności będzie dostępna jednak po raz pierwszy. Do tej pory mogli oglądać ją tylko pracownicy Agencji Wywiadu, która do końca roku wypożyczyła eksponat poznańskiej placówce. Maszyna została stworzona w 1937 roku i była używana przez siły specjalne III Rzeszy.

Polski wywiad wszedł w jej posiadanie dzięki współpracy z sojuszniczym krajem.

Maszyna szyfrująca Enigma była wykorzystywana przez Niemców, ale nie tylko. Po II wojnie światowej korzystał z niej szereg państw do szyfrowania informacji przekazywanych np. na placówki dyplomatyczne. Była podstawowym narzędziem komunikacyjnym dla III Rzeszy. Wykorzystywanym nie tylko przez wojska lądowe, ale również przez wojska podwodne, wojska lotnicze - mówił reporterowi RMF FM płk. Dariusz Matyska z Agencji Wywiadu.

Matyska podkreślił, że przekazana dzisiaj maszyna jest wyjątkowa. Części w niej nie zostały odbudowane ani zastąpione innymi. Jest to w pełni oryginalny egzemplarz, w wersji produkcyjnej, wykorzystywanej przez wojsko.

Pytany o to, jak zmieniła się kryptologia na przestrzeni lat ekspert zwrócił uwagę, że obecnie kryptologia towarzyszy nam na każdym kroku: Kryptograficznie zabezpieczone są karty bankomatowe, transmisja telefonów komórkowych, czy poczta elektroniczna. Inne algorytmy niż te, które wykorzystywano 70 lat temu, dużo bardziej zaawansowane, ale mechanizm działania i sposób wykorzystywania jest dokładnie ten sam.