Wzorowany na znaku Batmana hologram rogala świętomarcińskiego pojawił się pod koniec października na budynkach w kilku polskich miastach. Mogli zobaczyć go mieszkańcy: Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Szczecina i Bydgoszczy. To akcja zachęcająca do świętowania Dnia Niepodległości i "imienin" ulicy święty Marcin w Poznaniu: radośnie, w duchu otwartości i z rogalem w dłoni.

Hologram z rogalem świętomarcińskim, jednym z symboli Poznania,  pojawił się na budynkach w kilku miastach. To zachęta do świętowania 11 listopada po poznańsku. 

Znak rogala, który pojawił się m.in. na Złotych Tarasach w Warszawie czy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie był inspirowany symbolem Batmana. W taki sposób mieszkańcy filmowego Gotham City wzywali superbohatera na pomoc, natomiast my wzywamy mieszkańców z innych części Polski do wspólnego świętowania na ulicy Święty Marcin - mówi Joanna Olszewska z Oddziału Promocji Urzędu Miasta Poznania.

Atmosfery tajemniczości dodawała również muzyka, która rozbrzmiewała w miejscu wydarzenia.

11 listopada po poznańsku

Tradycyjnie już przez centrum Poznania przejdzie barwny korowód ze św. Marcinem na czeleNa imieninowych gości i gościnie będą czekać akcje uliczne i pokazy akrobatyczne, kiermasz rogala i liczne atrakcje dla całych rodzin. Wieczorem na scenie głównej wystąpi czeski zespół Už jsme doma i Majka Jeżowska - dodają przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania.

Kolejnym stałym punktem są oczywiście rogale świętomarcińskie. Tych mieszkańcy Wielkopolski zjadają tony w samym tylko listopadzie. Historia wypiekania rogali w Poznaniu sięga 1891 roku. Proboszcz parafii  św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych o pomoc. Poprosił, by wzorem świętego Marcina zrobili coś dla biednych. Jako pierwszy na apel proboszcza zareagował poznański cukiernik Józef Melzer. Bogatsi mieszkańcy kupowali smakołyk, a biedniejsi otrzymywali go za darmo. Za uzyskane w ten sposób fundusze organizowano pomoc żywnościową na wigilię dla najuboższych mieszkańców Poznania - przypominają urzędnicy.

W tym roku specjalne prawo do wypiekania rogali świętomarcińskich, czyli produktu sygnowanego znakiem Unii Europejskiej uzyskało ponad 90 piekarni z Wielkopolski.