Przekroczone stany ostrzegawcze na Warcie w Wielkopolsce. Zalana została poznańska Wartostrada. Urzędnicy przekonują jednak, że nie ma zagrożenia, by Warta miała zalać Poznań.

Jak informuje reporter RMF FM Beniamin Piłat, wodowskazy w stolicy Wielkopolski wskazują dokładnie 416 centymetrów. Oznacza to przekroczenie stanu ostrzegawczego o 16 cm.

Zalane są najniżej położone fragmenty Wartostrady, czyli ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej wzdłuż rzeki. W kilkunastu punktach na trasie ustawione są barierki i znaki zakazu ruchu, ponieważ z powodu wysokiego stanu wody Wartostrada została częściowo wyłączona z użytku.

W ciągu ostatnich kilku dni poziom rzeki wzrósł o blisko 20 centymetrów. Sytuacji nie poprawia padający od kilku dni w Poznaniu deszcz. Do osiągnięcia stanu alarmowego brakuje 84 centymetrów.

"W Poznaniu nie ma powodów do niepokoju"

Nie ma zagrożenia, by Warta miała zalać Poznań - przekonują tamtejsi urzędnicy. Jeśli woda przekroczy stan alarmowy, czyli poziom 5 metrów, to wówczas zwołany zostanie sztab kryzysowy, który podejmie dalsze kroki.

Obecnie monitorowany jest nie tylko stan wody, ale też zapasy - m.in. worków z piaskiem. Zdemontowano też część lamp i kamer ustawionych wzdłuż Wartostrady. Urzędnicy przekonują jednak, że nie ma w tym momencie powodów do niepokoju.

Warta się mieści, mieścić się będzie. Koryto jest tak ukształtowane, aby nawet bardzo wysoki poziom rzeki Warty nie zagrażał infrastrukturze i budynkom naszych mieszkańców - mówi Michał Lemański z wydziału zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa w poznańskim magistracie.

Jaka pogoda w środę?

W środę padać może w całym kraju. Większych przejaśnień mogą się spodziewać mieszkańcy zachodniej części kraju.

Temperatura maksymalna od 4 st. na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich, około 7 w centrum kraju, do 11 "kresek" na zachodzie.

Wiatr na ogół będzie umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, południowo-zachodni i zachodni. W Tatrach porywy wiatru osiągną prędkość do 55 km/h, w Sudetach do 75 km/h.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu w całym kraju, wysoko w górach deszczu ze śniegiem i śniegu.

Temperatura minimalna od 0 st. na północnym wschodzie do 6 na zachodzie, na obszarach podgórskich Karpat miejscami spadek do minus 2 st.

Wiatr będzie umiarkowany, na południu porywisty, powieje z południowego zachodu. W Karpatach porywy osiągną prędkość do 55 km/h, a w Sudetach do 100 km/h, możliwe zamiecie śnieżne.