Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie ataku hakerskiego, do którego doszło prawie dwa tygodnie temu. Przypomnijmy - zaatakowane zostały serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Wciąż w mieście nie działa ITS, czyli system sterowania ruchem, który jest zainstalowany na kilkudziesięciu skrzyżowaniach. Nie można też kupić biletów w biletomatach mobilnych i stacjonarnych.

Do ataku hakerskiego na serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie doszło prawie dwa tygodnie temu. Od tamtego czasu miejscy informatycy próbują przywrócić funkcjonowanie m.in. systemu ITS, który na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną daje priorytet komunikacji miejskiej - tramwajom i autobusom. 

Śledztwo w sprawie ataku hakerskiego wszczęła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Śledczy sprawdzają m.in. czy doszło do wycieku danych np. użytkowników Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Według nieoficjalnych informacji reportera RMF FM na razie nie można tego ani potwierdzić, ani wykluczyć. Za atak sprawcom bądź sprawcy grozi nawet osiem lat więzienia.

Uwaga na próby wyłudzenia pieniędzy

Informujemy, że w obliczu ataku hakerskiego na takie jednostki jak ZDZiT w Olsztynie, mogą wystąpić sytuacje, w których oszuści będą próbowali różnymi kanałami (sms lub email) wyłudzić pieniądze bądź dane, np. podszywając się pod sprawy związane z windykacją. Dlatego zwracamy się z prośbą o niereagowanie i nieotwieranie takich wiadomości oraz załączone w nich linki bądź załączniki - mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Aktualnie osoby korzystające z komunikacji miejskiej mogą nabyć bilety w formie papierowej w kioskach lub sklepach. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu apeluje do wszystkich mieszkańców o cierpliwość. Aktualnie nie jest prowadzona bieżąca obsługa interesanta. Lista spraw, które można załatwić w ZDZiT jest znacznie ograniczona, a czas obsługi się wydłuży. 

Do ataku hakerskiego na serwery ZDZiT doszło w nocy 24 czerwca. Od tamtej pory sprawą zajmują się m.in. policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Nad przywróceniem funkcjonalności wszystkich systemów pracują nie tylko informatycy z urzędu miasta, ale też z Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna. Kiedy wszystko wróci do normy? Tego niestety wciąż nie wiadomo.


Opracowanie: