Premier Donald Tusk powołał wojewodów dla Dolnego Śląska i Lubuskiego. Na decyzję w tej sprawie czeka Wielkopolska. Wcześniej ogłoszono nazwiska 13 wojewódzkich przedstawicieli rządu.

Dziś Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) podało nazwiska nowych wojewodów na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem.

W środę, 20 grudnia, poznaliśmy przedstawicieli rządu w jedenastu województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

W ubiegłym tygodniu resort przekazał informacje o powołaniu nowego wojewody w Małopolsce i na Mazowszu.

Wciąż na powołanie nowego wojewody czeka województwo wielkopolskie.

Oto lista nowych wojewodów w Polsce:

Dolnośląskie - Maciej Awiżeń

Nowym wojewodą na Dolnym Śląsku został dotychczasowy starosta kłodzki Maciej Awiżeń.

swoją działalność w samorządzie rozpoczął w 1998 roku, gdy został radnym Rady Miejskiej w Kłodzku. W latach 2006-2009 był wiceprzewodniczącym rady, od 2009 do 2010 roku pełnił funkcję etatowego członka zarządu powiatu kłodzkiego. Starostą kłodzkim został w grudniu 2010 roku.

Poprzednim wojewodą dolnośląskim był Jarosław Obremski. Pełnił tę funkcję od 2019 roku.

Kujawsko-Pomorskie - Michał Sztybel

Nowym wojewodą kujawsko-pomorskim został dotychczasowy zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.

Sztybel jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego i podyplomowych studiów rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Od 17 listopada 2018 r. Sztybel był zastępcą prezydenta Bydgoszczy. Odpowiadał mi.in. za: inwestycje, zamówienia publiczne, gospodarkę odpadami komunalnymi i fundusze europejskie. Wcześniej, w latach 2015-2016, był doradcą prezydenta miasta Rafała Bruskiego, a 2016 r. - dyrektorem Biura Komunikacji Społecznej. W latach 2006-2010 był radnym Rady Miasta Bydgoszczy.

Sztybel od dwóch lat jest szefem struktur Platformy Obywatelskiej w Bydgoszczy.

Na początku swojej drogi politycznej był członkiem młodzieżówki Unii Wolności, a później asystentem posła Tomasza Markowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Jako student był doradcą wojewody kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Hoffmana z PiS. W trakcie sprawowania mandatu radnego był członkiem klubu PiS, a 2011 r. wstąpił do PO.

Na stanowisku wojewody kujawsko-pomorskiego zastąpił Mikołaja Bogdanowicza z PiS.

Lubelskie - Krzysztof Komorski

Na nowego wojewodę lubelskiego premier Donald Tusk powołał Krzysztofa Komorskiego. "Jeszcze dzisiaj bierzemy się do pracy na rzecz Polski i Regionu Lubelskiego" - napisał Komorski na X.

Krzysztof Komorski to radny sejmiku województwa lubelskiego obecnej kadencji, a także prezes MOSiR-u w Lublinie. Jest członkiem zarządu Platformy Obywatelskiej regionu lubelskiego.

W latach 2014-2018 był zastępcą prezydenta Lublina.

Dotychczasowym wojewodą lubelskim - od 2019 roku - był Lech Sprawka. Zanim został powołany na ten urząd był m.in. posłem w latach 2007-2019.

Lubuskie - Marek Cebula

Nowym wojewodą lubuskim został dotychczasowy burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.

W latach 2002-2006 był on radnym Krosna Odrzańskiego, a następnie przez rok był radnym powiatowym.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku Cebula uzyskał mandat posła z listy Platformy Obywatelskiej, z kolei w 2010 roku wybrano go na burmistrza Krosna Odrzańskiego, funkcję tę sprawował do teraz.

Poprzednim wojewodą lubuskim był Władysław Dajczak. Pełnił on tę funkcję w latach 2015-2019 i 2020-2023. W wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r. uzyskał mandat posła.

Łódzkie - Dorota Ryl

Nowym wojewodą łódzkim została dotychczasowa radna wojewódzka Dorota Ryl.

W wyborach samorządowych w 2018 roku nie udało jej się uzyskać mandatu radnej sejmiku województwa. Funkcję tę objęła w 2020 roku, po śmierci radnego Andrzeja Owczarka.

W latach 2010-2014 była ona wicemarszałkiem woj. łódzkiego, a od 2014 r. do 2018 roku - wiceprzewodniczącą sejmiku łódzkiego.

Dotychczasowym wojewodą łódzkim (od kwietnia 2023 roku) był Karol Młynarczyk.

Małopolskie - Krzysztof Klęczar

W ubiegłym tygodniu powołanie na wojewodę małopolskiego otrzymał Krzysztof Klęczar. Od 2014 był on burmistrzem małopolskich Kęt, a wcześniej pełnił funkcję m.in. członka zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego. Klęczar jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce i członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL.

Z nowym wojewodą małopolskim rozmawiał reporter RMF FM Marek Wiosło - więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Mazowieckie - Mariusz Frankowski

W tym samym dniu, co Krzysztof Klęczar, powołanie na wojewodę mazowieckiego otrzymał Mariusz Frankowski. Jest on warszawskim radnym z Koalicji Obywatelskiej.

Od 2007 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Od 2011 roku był natomiast szefem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Opolskie - Monika Jurek

Nowym wojewodą w tym regionie została Monika Jurek - dotychczasowa dyrektorka jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (UMWO).

"W urzędzie marszałkowskim Monika Jurek pracowała od stycznia 2019 roku. Przez lata związana była z oświatą, będąc m.in. wieloletnim  dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu" - czytamy na stronie internetowej UMWO.

Jak dodano, "działa także w samorządzie - w latach 2010-2014 w radzie miejskiej w Brzegu, a obecnie jest radną rady powiatu i członkiem zarządu powiatu brzeskiego".

Poprzednim wojewodą opolskim - od 2021 roku - był Sławomir Kłosowski. 

Podkarpackie - Teresa Kubas-Hul

Nowy wojewodą podkarpackim została Teresa Kubas-Hul.

Była ona w latach 2006-2018 radną sejmiku województwa podkarpackiego, a od 2010 do 2013 roku pełniła funkcję przewodniczącej sejmiku.

Jest wykładowczynią w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, a także pełnomocniczką rektora ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Poprzednim wojewodą podkarpackim była Ewa Leniart. Została ona wybrana do Sejmu w wyborach parlamentarnych z 15 października.

Podlaskie - Jacek Brzozowski

Nowy wojewodą w woj. podlaskim został dr Jacek Brzozowski.

Był on m.in. dyrektorem departamentu prezydenta Białegostoku. "Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki. Festiwal Dyplomatyczny. Ultramaratończyk" - tak sam o sobie pisze na X.

"Panie Premierze Donald Tusk, panowie ministrowie Marcin Kierwiński i Tomasz Szymański, bardzo dziękuję za zaufanie. Deklaruję ciężką pracę na rzecz Polski i województwa podlaskiego" - napisał w mediach społecznościowych nowy wojewoda.

Dotychczasowym wojewodą podlaskim był Bohdan Paszkowski. Pełnił on tę funkcję od 2015 roku.

Pomorskie - Beata Rutkiewicz

Województwo pomorskie ma nowego wojewodę - została nim dotychczasowa wiceprezydent Wejherowa Beata Rutkiewicz. Rozmawiała z nią reporterka RMF MAXX Sylwia Kwiatkowska-Łaźniak - o tym, co powiedziała nowa wojewoda pomorska przeczytacie TUTAJ.

Zastępcą prezydenta ds. rozwoju miasta była od 2015 roku, nie należy do żadnej partii politycznej. Pochodzi z Sierakowic. Jest absolwentką Politechniki Gdańskiej, ukończyła także studia podyplomowe w zakresie zamówień publicznych na Uniwersytecie Gdańskim.

"W okresie od lutego 2012 do stycznia 2015 r. była głównym specjalistą ds. zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Trąbki Wielkie. Za zamówienia publiczne odpowiadała też w latach 2005-2011 w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański oraz w Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku (2003-2005)" - informuje Urząd Miasta Gdańska.

Poprzednim wojewodą pomorskim był Dariusz Drelich. Pełnił tę funkcję od 2015 roku.

Śląskie - Marek Wójcik

Nowy wojewodą śląskim został Marek Wójcik - prawnik i poseł w latach 2005-2019.

W latach 2002-2005 Wójcik był radnym miejskim w Katowicach, a od 2005 do 2019 r. - posłem Platformy Obywatelskiej.

Poprzednim wojewodą śląskim był Jarosław Wieczorek. Został on wybrany na posła na Sejm w wyborach parlamentarnych z 15 października.

Świętokrzyskie - Józef Bryk

Wojewodą w tym regionie został Józef Bryk - dotychczasowy radny sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Bryk był m.in. radnym Rady Miejskiej w Staszowie w latach 2006-2014. Radnym sejmiku województwa świętokrzyskiego został w 2021 roku. Zajął miejsce zmarłego radnego Grigora Szaginiana.

Dotychczasowym wojewodą świętokrzyskim był Zbigniew Koniusz. Pełnił tę funkcję od 2019 roku.

Warmińsko-Mazurskie - Radosław Król

Nowym wojewodą warmińsko-mazurskim został dotychczasowy wójt Wydmin - Radosław Król.

Król był wójtem gminy Wydminy (pow. giżycki) od 2010 roku. Jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wcześniej m.in. prowadził działalność gospodarczą i angażował się w samorządzie.

Dotychczasowym wojewodą na Warmii i Mazurach był Artur Chojecki. Pełnił on tę funkcję od 2015 roku. W wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku został wybrany na posła i został odwołany ze stanowiska wojewody.

Zachodniopomorskie - Adam Rudawski

Prof. Adam Rudawski został powołany na nowego wojewodę zachodniopomorskiego.

Rudawski założył Wyższą Szkołę Zarządzania w Szczecinie i był jej rektorem.

W latach 2011-2016 pełnił funkcję prezesa rozgłośni publicznego radia w Szczecinie, został zwolniony po dojściu PiS do władzy. Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 2018 roku jest profesorem nadzwyczajnym tej uczelni.

Jest on od 2 lat związany z ugrupowaniem Szymona Hołowni - został szefem Instytutu Polski 2050 w Zachodniopomorskiem. W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował z drugiego miejsca listy Trzeciej Drogi. Nie zdobył jednak mandatu.

Poprzednim wojewodą zachodniopomorskim był Zbigniew Bogucki. Pełnił tę funkcję od 2020 roku, a w wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 r. został wybrany na posła. W związku z tym złożył rezygnację ze stanowiska wojewody.

Jaką funkcję pełni wojewoda?

Wojewodę powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Obecnie ministrem spraw wewnętrznych i administracji jest Marcin Kierwiński.

Jak czytamy w ustawie z 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, sprawuje on nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego i ich związków na zasadach określonych w odrębnych ustawach. Wojewoda wykonuje zadania przy pomocy urzędu wojewódzkiego oraz organów rządowej administracji zespolonej w województwie.