5 tys. osób zmagających się z cukrzycą z województwa lubelskiego będzie mogło wziąć udział w profilaktycznych badaniach wzroku. Będą one wykonywane w mobilnym gabinecie okulistycznym. Specjaliści z kliniki okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie chcą w ten sposób wychwycić choroby, które są powikłaniami cukrzycy.

Retinopatia cukrzycowa oraz obrzęk plamki to częste powikłania, które nieleczone mogą doprowadzić do ślepoty. W porę wykryte można skutecznie leczyć tak, że przez długie lata chory funkcjonuje normalnie.

Gabinet okulistyczny na bazie ciężarówki będzie odwiedzał praktyki lekarzy rodzinnych w różnych częściach województwa. Z założenia te najbardziej oddalone od Lublina. Dla tych pacjentów to prawdopodobnie będzie jedyna szansa specjalistycznego badania okulistycznego. Będą mieli wykonane zdjęcia dna oka mówi prof. Robert Rejdak szef lubelskiej Kliniki Okulistyki, prorektor ds. cyfryzacji uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Zdjęcie dna oka jest zlecane między innymi przez kardiologów, angiologów, diabetologów czy endokrynologów

Zbagatelizowane mogą prowadzić do znacznego upośledzenia wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet do jego całkowitej utraty. Do przykładowych schorzeń, w przebiegu których zalecane jest wykonanie badania dna oka należą cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy też miażdżyca.

Opracowanie: