Lublin jest jednym z czterech polskich finalistów walki o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak poinformowały władze miasta, każdy z mieszkańców może włączyć się w starania o ten tytuł, bo rusza zbieranie pomysłów i marzeń lublinian, które będą inspiracją do stworzenia finałowej aplikacji konkursowej i pomogą zaplanować program obchodów.

Przed nami więc wielka szansa, ale i duże wyzwanie. Przygotowujemy aplikację konkursową, którą chcemy stworzyć wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Lubelska kultura po raz kolejny będzie impulsem do zmian w naszym mieście. Zachęcam do podzielenia się swoimi pomysłami i marzeniami na ESK 2029 - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W piątek rusza otwarty nabór pomysłów na wydarzenia i działania, które mogą być atutami Lublina w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku.

Do 18 marca wystarczy wypełnić formularz dostępny on-line na stronie esk2029.lublin.eu lub od 26 lutego w formie papierowej w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, instytucjach kultury i przestrzeniach młodzieżowych

Pomysły mieszkańców zostaną wykorzystane w pracach nad aplikacją miasta, a tę jesienią oceni zespół europejskich ekspertów.

O tytuł walczą cztery polskie miasta: Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin.

W 2029 r. Europejską Stolicą Kultury zostanie trzecie w historii polskie miasto: w 2000 r. był nią Kraków, a w 2016 r. - Wrocław.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest corocznie przyznawany dwóm lub trzem miastom. Za pięć lat oprócz Polski otrzyma je jedno z miast w Szwecji.