Trwa wyburzanie dawnego hotelu Światowit, jednego z najbardziej charakterystycznych budynków łódzkiego centrum. W miejsce tego kiedyś nowoczesnego, modernistycznego gmachu, powstanie obiekt mieszkalny z usługami. Hotel, mieszczący się przy skrzyżowaniu al. Kościuszki z ul. Zamenhofa, został zamknięty w 2020 roku, w trakcie pandemii Covid-19.

Co powstanie w miejscu hotelu?

Budynek przez lata funkcjonował jako hotel pracowniczy. Ostatecznie został zamknięty w 2020 roku, w trakcie pandemii. Z kolei w 2023 roku właściciel nieruchomości uzyskał zgodę władz miasta na wyburzenie hotelu. Rozbiórka rozpoczęła się 8 grudnia 2023 roku. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się krótko przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych.

Nie wiadomo jeszcze co stanie w miejscu starego hotelu. Właściciel chce postawić nowoczesny budynek mieszkalny z funkcją usługową. Nadal jednak trwają negocjacje z urzędem miasta w sprawie ustalenia szczegółów nowego projektu.

O Hotelu Światowit

Hotel Światowit został wybudowany w 1974 roku w centrum Łodzi, jako nowoczesny, modernistyczny budynek. Miał wysokość 46 metrów, co przekładało się na 14 kondygnacji. W czasach świetności miał 3 gwiazdki.

Został zaprojektowany przez Zbigniewa Roznera oraz Macieja Szawernowskiego. Dla wielu łodzian hotel kojarzy się z imprezami z lat 90. ubiegłego wieku. Działało tam też kasyno.

Przez lata budynek jednak niszczał, jego stan drastycznie się pogarszał, a opinie o noclegach stawały się coraz mniej pochlebne.