Z Lednicy Górnej koło Wieliczki w Małopolsce wywodzi się wielkanocny, ludowy zwyczaj związany z grasującą Siudą Babą. Współcześnie to mężczyzna przebrany za kobietę usmarowany sadzą.

Siuda Baba, to mężczyzna przebrany za kobietę, który jest usmarowany sadzą. Wraz z grupą krakowiaków oraz cyganem, przemierzają wieś od domu do domu i składają mieszkańcom świąteczne życzenia.

Zwyczaj sięga korzeniami czasów pogańskich i jest związany obrzędem przeganiania zimy i z kapłanką, która pilnowała świętego ognia. Tylko raz w roku mogła poszukać swojej zastępczyni. 

Dzisiaj każdy, kto zostanie usmarowany będzie miał -według tradycji -szczęście przez cały rok. 

Jeśli Siuda Baba zobaczy, że wysmarowana osoba zetrze sadzę, wysmaruje ją ponownie jeszcze bardziej. W Lednicy Górnej działa Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Lednica Górna „Ledniczanie”, które pomaga młodzieży w podtrzymywaniu tradycji. 

Siuda Baba funkcjonuje jako symbol wsi, co znajduje odzwierciedlenie w lokalnych wyrobach rękodzielniczych.

To jest naprawdę super tradycja, my zawsze wpuszczamy krakowiaków i Siudą Babę, no trzeba tradycję kultywować, miejmy nadzieję, że to będzie kontynuowane (...) Tradycja jest taka co rok, bardzo fajny zwyczaj. Takie tradycje trzeba szanować i podtrzymywać - mówią reporterowi RMF FM mieszkańcy Lednicy Górnej. 
Opracowanie: