W Krakowie rozpoczął się remont kładki ojca Bernatka. Na czas wymiany balustrady przy pasie dla pieszych, ruch będzie odbywał się drogą dla rowerów. Kłódki zakochanych, które były przypinane do siatek zostaną przetopione na ławkę – poinformował Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Prace miały ruszyć już tydzień temu, ale zostały przesunięte z powodu niekorzystnej pogody. Jak poinformował  Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa, w poniedziałek rano teren przekazano wykonawcy, a remont rozpoczął się przed południem. Zapowiedział, że w poniedziałek mają zostać zdemontowane i wymienione pierwsze segmenty w ciągu dla pieszych.

Na czas prac ruch pieszy na kładce będzie skierowany na drogę dla rowerów, usytuowaną po drugiej stronie. Tam remont balustrady rozpocznie się prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku.

O losie kłódek zdecydował wiceprezydent miasta Andrzej Kulig, który odpowiedział na pismo ZDMK, w którym urzędnicy pytali o ich przyszłość.

Teraz czekają nas ustalenia, kto zaprojektuje ławeczkę i gdzie ją postawimy - powiedział PAP Michał Pyclik z ZDMK.

Kłódki ważą łącznie ok. 3 ton, co pozwoli na stworzenie ławki zakochanych. Była to też jedna z propozycji przesłanych do ZDMK w 2022 r. Mieszkańcy proponowali też, aby kłódki poddać recyklingowi i uzyskany materiał sprzedać w celach charytatywnych, jednak - według urzędników - nie jest to opłacalne, bo przyniosłoby tylko kilka tysięcy zł dochodu. Mieszkańcy proponowali również przeniesienie kłódek w inne miejsce, ale musiałyby one zostać odpięte od siatek kładki, co byłoby pracochłonne i skomplikowane.

Koszt pierwszego etapu remontu to 670 tys. zł.