W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele pw. św. Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni. Z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. obrazy i tabernakulum.

Pożar zauważono po godzinie 5.00. Chociaż konstrukcja świątyni ocalała, to część prezbiterium jest zwęglona, a wnętrze zostało zalane wodą.

Wybudowany w 1686 roku kościół pw. św. Heleny w Nowym Sączu posiada drewnianą, zrębową konstrukcję.

Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał

Pożar rozprzestrzeniał się w przestrzeni pomiędzy poszyciem dachowym a ociepleniem pod dachem, które stanowiły trociny. Strażacy rozbierają deskowanie, które obija drewnianą konstrukcję ścian, i przelewają wodą trociny stanowiące ocieplenie, które się tlą - mówił w niedzielę rano rzecznik nowosądeckiej straży pożarnej Paweł Motyka.

Z wnętrza świątyni strażacy wynieśli między innymi tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, ołtarz główny i dwa ołtarze boczne oraz zabytkowe obrazy pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 17 zastępów Straży Pożarnej (PSP i OSP). 

Małopolska Konserwator Zabytków zawiadomi prokuraturę

Przyczyny wybuchu pożaru wyjaśni policyjne dochodzenie.

W oględzinach na miejscu uczestniczyli przedstawiciele Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, policjanci, Straż Pożarna i Inspekcja Nadzoru  Budowlanego.

Jak przekazała małopolska wojewódzka konserwator zabytków Katarzyna Urbańska, proboszcz został poinformowany, aby dokonał zabezpieczenia konstrukcji budynku. Jutro oficjalnie zostanie mu przekazana decyzja konserwatorska.

WUOZ powoła też biegłego, który oceni stan techniczny budynku i stwierdzi, jakie elementy można zachować, a jakie nie będą nadawały się już do dalszej eksploatacji. Wiele elementów wyposażenia uległo spaleniu. Wnętrze kościoła zostało zalane wodą w wyniku gaszenia pożaru. Wyposażenie pochodziło z XVI, XVII i XVIII w. - powiedziała małopolska wojewódzka konserwator zabytków Katarzyna Urbańska.

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków złoży w sprawie pożaru zawiadomienie do prokuratury.