21. edycja siatkarskiego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera odbędzie się w dniach 12-14 lipca w Tauron Arenie Kraków. Rywalami Polaków będą Niemcy i Słoweńcy. Czwarty uczestnik zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

To będzie największy sprawdzian polskiej kadry siatkarskiej przed igrzyskami olimpijskimi. Przy wsparciu kilkunastu tysięcy kibiców Biało-Czerwoni w połowie lipca wystąpią na 21. edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. O tym wydarzeniu opowiedział Cezary Mróz, prezes fundacji Huberta Jerzego Wagnera, z którym rozmawiał dziennikarz RMF FM Paweł Konieczny.

O wydarzeniu mówi Grzegorz Wagner - syn Huberta Jerzego Wagnera:

Memoriał Wagnera w Tauron Arenie odbędzie się od 12 do 14 lipca, a dwa tygodnie później rozpoczną się igrzyska olimpijskie w Paryżu. Mówi w rozmowie z RMF FM Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie:

Od 2004 roku trwa tzw. klątwa ćwierćfinału - Biało-Czerwoni pięciokrotnie na tym etapie kończyli zmagania na najważniejszej imprezie czterolecia.

O uczestnikach Memoriału Wagnera

Organizatorzy nie ogłosili jeszcze pełnej listy uczestników. Czwarta reprezentacja zostanie wybrana w czerwcu, gdy zakończą się kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Paryżu. Zapewniono jednak, że wybrany zostanie mocny zespół, który zakwalifikuje się na igrzyska.

Dla kibiców na pewno sporą atrakcją będzie mecz z reprezentacją Niemiec, której trenerem jest były znakomity polski siatkarz Michał Winiarski. Pod jego kierunkiem Niemcy rok temu niespodziewanie wywalczyli sobie prawo startu na igrzyskach w Paryżu, eliminując m.in. mistrzów świata - Włochów.

Bardzo się cieszymy, że będziemy mieli możliwość gościć na Memoriale Wagnera, który w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej prestiżowych turnieju towarzyskich. To zaszczyt, że możemy tu zagrać z rywalami z najwyższej półki - powiedział PAP Winiarski.

Memoriał rozgrywany jest od 2003 roku z przerwą w 2020 roku, kiedy nie odbył się z powodu pandemii Covid-19. Od 2016 roku jego gospodarzem jest krakowska Tauron Arena. Celem Memoriału jest uhonorowanie pamięci najwybitniejszego polskiego trenera siatkówki - Huberta Jerzego Wagnera, który doprowadził reprezentację Polski do mistrzostwa świata w 1974 roku i złotego medalu olimpijskiego w 1976 roku. Polacy 10-krotnie triumfowali w tej imprezie - w latach 2006, 2008-09, 2012-13, 2015, 2017-18, 2021-22. W poprzedniej, jubileuszowej edycji, wygrali Włosi, którzy wyprzedzili Słoweńców, Polaków i Francuzów.