W poniedziałek między Krakowem a Skawiną nie będzie kursowało 11 pociągów Polregio, ponieważ maszyniści przedstawili zwolnienia lekarskie - poinformował PAP dyrektor małopolskiego Polregio Andrzej Siemieński. Na trasie wprowadzono komunikację zastępczą.

Sytuacja jest niezmienna od piątku. Trudno powiedzieć, jak to się zmieni do końca tygodnia. Zależy to od tego, czy maszyniści będą przedstawiali kolejne zwolnienia lekarskie - powiedział PAP Siemieński.

W ubiegły czwartek na małopolskie tory nie wyjechało 20 pociągów Polregio.

Dlaczego maszyniści masowo idą na "L-4"?

12 kwietnia odbyło się spotkanie mediacyjne zarządu spółki ze związkami zawodowymi w Polregio w sprawie sporu zbiorowego. Wobec braku możliwości zawarcia porozumienia płacowego, zakończyło się ono podpisaniem protokołu rozbieżności.

Według Polregio, związki zawodowe w spółce domagają się podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio informuje, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości, to roczny koszt ok. 124 mln zł. W opinii kierownictwa spółki oznaczało by to stratę finansową dla Polregio i utratę rentowności.

Wkrótce strajk generalny

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio poinformował, że 16 maja we wszystkich zakładach spółki, poza centralą, zostanie przeprowadzony strajk generalny.

Wskazał, że strajk zostanie przeprowadzony "z uwagi na brak jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli - Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP jak i Zarządu Polregio oraz woli negocjacji rozwiązania problemu".

Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Udział firmy w rynku wynosi około 27 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu.