Większość zebranej w Krakowie żywności dla uchodźców z Ukrainy została rozdana. "Dlatego gorąco apeluję do mieszkańców Krakowa o podzielenie się sercem, podzielenie się darami z uchodźcami, które często znajdują się w dramatycznych sytuacjach i wywołują ogromne wzruszenie" – mówi I zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

Rozpoczął się kolejny etap pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Andrzej Kulig, I zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej poinformował, że miasto zdobyło nowe powierzchnie magazynowe, do których przenoszone są zebrane produkty. Pomoc jest przekazywana na Ukrainę, a także uchodźcom, którzy znaleźli się w Polsce. 

Muszę jednak powiedzieć, że w niektórych obszarach pojawiają się nam już w magazynach braki - przekazał.

Największy problem jest z żywnością. Przybywają do nas codziennie uchodźcy, którym przekazujemy tę żywność. Wczoraj to było ok. 200, a dziś ok. 400 uchodźców, którzy od nas żywność odebrali. Przekazaliśmy także żywność do miast bombardowanych przez wojska rosyjskie - powiedział Kulig.

Miasto zbiera więc żywność o krótkim i długim terminie przydatności m.in. na stadionie Wisły. Ta, którą trzeba spożyć szybko, przyda się dla matek z dziećmi, które przybyły do Krakowa. Z kolei produkty takie jak kasza, ryż, cukier wysyłane są na Ukrainę.

Cytat

Dlatego gorąco apeluję do mieszkańców Krakowa o podzielenie się sercem, podzielenie się darami z uchodźcami, które często znajdują się w dramatycznych sytuacjach i wywołują ogromne wzruszenie -
Andrzej Kulig

Dlatego gorąco apeluję do mieszkańców Krakowa o podzielenie się sercem, podzielenie się darami z uchodźcami, które często znajdują się w dramatycznych sytuacjach i wywołują ogromne wzruszenie - podsumował Kulig. 

Na Stadionie Miejskim im. H. Reymana rzeczy są zbierane aż do odwołania, w tygodniu od godziny 12.00 do 18.00, a w weekend od 9.00 do 15.00.

Czego potrzeba? Lista

Osobom, które przybyły do Krakowa, przydadzą się:

  • żywność 
  • podstawowe środki higieny osobistej,
  • nową bieliznę
  • chemia domowa: proszki do prania, płyny do mycia naczyń 
  • koce i śpiwory 
  • pościel i ręczniki. 
  • środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, kłopoty żołądkowe 
  • bandaże, plastry, opatrunki jałowe. 

Organizatorzy proszą, by opakowania były pełne, nieotwierane i oczywiście z aktualną datą ważności.

Zaznaczją, że nie zbierają odzieży, zup przygotowanych do słoików, przetworów i produktów o krótkim terminie przydatności. 

Pilnie potrzebują stretchu, taśmy i nożyków do pakowania darów.

Proszą także, aby w miarę możliwości przekazywane rzeczy były nowe.