50-latka z województwa podlaskiego padła ofiarą internetowego oszusta, który podawał się za amerykańskiego inżyniera z Teksasu. Kobieta poznała mężczyznę cztery miesiące temu na jednym z portali społecznościowych. Oszust poprosił poszkodowaną o pomoc finansową. Kobieta wykonała 23 przelewy bankowe na blisko 120 tysięcy złotych.

Do siemiatyckich policjantów zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą oszusta. Opowiedziała policjantom, że około 4 miesiące temu poznała mężczyznę na jednym z portali społecznościowych.

Rozmówca podawał się za amerykańskiego inżyniera, który pracuje w Teksasie i dobrze zarabia. Tłumaczył, że ma polskie korzenie. Od tego czasu rozmawiali ze sobą przez media społecznościowe. Christopher, bo tak przedstawiał się oszust, zapewniał kobietę, że chce przyjechać do Polski i rozpocząć z nią wspólne życie.

Pewnego dnia poprosił kobietę o pomoc finansową. Twierdził, że musi jechać do Niemiec, aby odblokować w banku dużą sumę pieniędzy. "Amerykański inżynier" obiecał kobiecie oddać te pieniądze zaraz po tym, jak wróci do Polski.

50-latka zgodziła się i przelała wskazaną kwotę. Po pewnym czasie oszust znowu poprosił kobietę o pomoc finansową. Przekonywał, że został zatrzymany w Niemczech i potrzebuje pieniędzy na prawników i opłaty celne.

Zdesperowana 50-latka wykonała łącznie 23 przelewy na kwotę blisko 120 tysięcy złotych. Dopiero, gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta, zgłosiła się na policję w Siemiatyczach.

Podlaska policja podkreśla, że należy zachować szczególną ostrożność nawiązując nowe znajomości w internecie, zwłaszcza gdy poznana osoba chce pomocy finansowej.

"Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową na zakup biletu lub na pokrycie opłat" - przestrzega policja.

Policjanci zwracają także uwagę, że oszuści wciąż zmieniają swoje metody działania, dlatego trzeba zachowywać ostrożność i czujność, aby nie paść ich ofiarą.