Słowacja to kraj najmniej z całej Europy skażony wielokulturowością - uznał w swym manifeście norweski zamachowiec Anders Behring Breivik. W ankiecie przeprowadzonej przez Breivika na Facebooku wśród osób o podobnych poglądach, Republika Słowacka oraz Słowenia uzyskały 90 na 100 możliwych punktów i tym samym stały się państwami o najniższym poziomie "indoktrynacji multikulturowej".

Za nimi z 80 punktami znalazły się Czechy. USA otrzymały 30 pkt, Wielka Brytania - 10, a Niemcy - 8. Breivik pisał też o słowackich partiach i organizacjach prawicowych. Opozycyjną Słowacką Partię Narodową (SNS) Jana Sloty uznał za "nacjonalistyczną", a pozaparlamentarną Partię Ludową - Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji byłego premiera i prezydenta Vladimira Mecziara określił jako "przeciwną imigrantom".

Breivik przyznał się w poniedziałek przed sądem do przeprowadzenia podwójnego ataku w Norwegii. Nie uznał się jednak za winnego popełnienia przestępstwa. Na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki Partii Pracy, w piątek Breivik zastrzelił 68 osób. 8 osób zginęło w ataku bombowym w Oslo.