Agencja Reutera poinformowała, że Komisja Polityki Bezpieczeństwa szwajcarskiego parlamentu zarekomendowała we wtorek zmiany umożliwiające transfer broni na Ukrainę. Decyzja przeszła przy 14 głosach za i 11 przeciw.

Komisja Polityki Bezpieczeństwa szwajcarskiego parlamentu poleciła we wtorek zniesienie zakazu reeksportu, który uniemożliwia ponowny eksport amunicji produkowanej przez Szwajcarię z innego kraju na Ukrainę.

"Większość komisji uważa, że Szwajcaria powinna wnieść wkład w bezpieczeństwo europejskie, co obejmuje zapewnienie większej pomocy dla Ukrainy" - poinformowano w komunikacie szwajcarskiego parlamentu, który cytuje agencja Reutera.

Rekomendacja przeszła przy 14 głosach za i 11 przeciw i będzie wymagała późniejszego zatwierdzenia przez parlament. Ostateczna decyzja należy do Rady Federalnej, czyli rządu Szwajcarii.

Powołując się na swoją historyczną neutralność, Szwajcaria dotychczas odmawiała udzielenia jakiejkolwiek pomocy wojskowej w sprawie Ukrainy.

Komisja dodała w komunikacie, że jej propozycje nie naruszają zasad neutralności Szwajcarii, ponieważ broń trafiałaby przez inny kraj na Ukrainę, a nie bezpośrednio do strefy konfliktu.

"Słabe ogniwo sankcji"

O neutralności Szwajcarii pisano już wielokrotnie. W połowie lipca ubiegłego roku amerykański dziennik "Wall Street Journal" przekazał, że Szwajcaria to słabe ogniwo unijnych sankcji.

Podkreślono, że mimo deklaracji z lutego, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, o przyłączeniu się do retorsji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję władze szwajcarskie nie podjęły zbyt wielu działań przeciw rosyjskim firmom prowadzącym interesy w tym kraju.

Jako przykład amerykańska gazeta podała, że od przyłączenia się Szwajcarii do sankcji władze kantonu Zug doszukały się zaledwie jednej firmy - z ogółu 30 tysięcy zarejestrowanych w regionie - która jest ich zdaniem kontrolowana przez osobę podlegającą obostrzeniom.