W niedzielę rano alarm lotniczy ogłoszono na terenie całej Ukrainy. Z lotniska na Białorusi poderwał się rosyjski MiG-31K, który może przenosić rakiety Kindżał o zasięgu pokrywającym terytorium całej Ukrainy. W ciągu doby w obwodzie chersońskim armia rosyjska zabiła 16 osób, 64 zostały ranne. Siły ukraińskie zdołały prawdopodobnie spowolnić rosyjskie ataki w rejonie Bachmutu; przeciwnik będzie dążyć do pauzy operacyjnej lub taktycznej w tym regionie - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). "Rosja jest gotowa do negocjacji ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w konflikt w Ukrainie" – powiedział w wywiadzie telewizyjnym prezydent Rosji Władimir Putin. Najważniejsze wydarzenia związane z 305. dniem wojny w Ukrainie znajdziecie w naszej relacji z 25.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:41

Na lotnisku Maczułyszcze na Białorusi zapali się samolot należący do Sił Powietrznych Rosji. Maszyna była przeznaczona do przenoszenia pocisków Kindżał. Zanim została ugaszona spłonął jej silnik. Samolot jest niesprawny i w najbliższym czasie nie będzie mógł latać. 

22:01

Rosja przygotowuje nową ofensywę przeciwko Ukrainie - pisze "Neue Zürcher Zeitung". Gazeta twierdzi, że takie przewidywania opisano w nieopublikowanym raporcie niemieckiego ministerstwa obrony. Według szwajcarskiego dziennika, dokument wskazuje, że Rosja może na wiosnę podjąć próbę opanowania całego Donbasu. Potem po ufortyfikowaniu tych terenów miałaby rozważyć atak ze wschodu przy jednoczesnym uderzeniu armii białoruskiej na Kijów i odcięciu Ukrainy od dostaw broni poprzez opanowanie linii zaopatrzenia, w tym wiodących z Polski. Powołując się na tajny raport dziennik pisze, że niemiecki wywiad ocenia, iż to jest jednak mało prawdopodobne, bo wymagałoby pełnej mobilizacji w Rosji.

21:33

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Iranu generał dywizji Mohammad Bagheri stwierdził, że oskarżenia o wykorzystywanie irańskich dronów przez Rosję to dobra wiadomość dla jego kraju - świadczą bowiem o wysokiej pozycji Teheranu i jego technologii.

Jednocześnie stwierdził, że nadmierne oskarżanie o wykorzystywanie bezzałogowców to "część wojny psychologicznej", a wiele zarzutów jest fałszywych. 

21:26

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział, że Chiny zamierzają pogłębić współpracę z Rosją, jednocześnie zapewniając o "bezstronnym" stanowisku Pekinu w sprawie wojny na Ukrainie.

Jeśli chodzi o kryzys na Ukrainie, konsekwentnie przestrzegamy fundamentalnych zasad obiektywności i bezstronności, nie faworyzując żadnej ze stron, nie dolewając oliwy do ognia, a tym bardziej nie doszukując się własnego interesu w sytuacji - powiedział.

21:05

W swoim codziennym nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do mieszkańców o ostrożność i uwagę.

Zostało jeszcze kilka dni w tym roku. Musimy mieć świadomość, że nasz wróg będzie próbował uczynić ten czas mrocznym i trudnym dla nas - powiedział.

Zełenski poprosił Ukraińców, by nie ignorowali alarmów. Wiem, że ciemność nie przeszkodzi nam w doprowadzeniu okupantów do ich kolejnych porażek. Ale musimy być gotowi na każdy scenariusz. Proszę słuchać się alarmów lotniczych w tych dniach - podkreślił. 

19:21

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały zebranie rosyjskich oficerów w miejscowości Zabaryne w obwodzie chersońskim na południu kraju - poinformował portal Ukraińska Prawda.

Zlokalizowani przez ukraińskie wojsko oficerowie rosyjskich sił okupacyjnych należeli do Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Wskutek sobotniego ostrzału rannych zostało 70 żołnierzy Rosji, liczba zgonów jest nadal ustalana - podano w niedzielnym komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego.

18:24

Szef chersońskiej administracji Jarosław Januszewycz twierdzi, że rosyjskie wojsko celowo atakuje placówki medyczne w regionie.

W atakach, które miały miejsce wczoraj w wigilię zbombardowano szpital kliniczny, rejonowy zakład psychiatryczny oraz zniszczono gabinet lekarski. 

17:28

Rosjanie przygotowują i szkolą nowych rekrutów - powiedział szef ługańskiej administracji Serhij Hajdaj. Według niego Moskwa koncentruje się na zdobyciu Bachmutu nie ze względów wojskowych, ale "symbolicznych".

Kadyrowcy i wagnerowcy chcą pokazać, że coś potrafią. Ale na razie po prostu tracą tysiące żołnierzy - powiedział.

Jeśli liczba Rosjan zwiększy się na froncie, wówczas Ukraińcy będą "musieli walczyć o każdy metr" - podkreślił. 

16:49

Według grupy Białoruski Hajun, która monitoruje ruchy wojsk i uzbrojenia na Białorusi, w porcie lotniczym Maczuliszczy zapalił się silnik jednego z myśliwców MiG-31K należących do sił rosyjskich. Według nich w najbliższym czasie nie będzie mógł latać. 

16:08

Jewgienij Prigożyn, szef grupy Wagnera, prywatnej organizacji najemników, oznajmił w wywiadzie telewizyjnym na antenie RT, że oligarchowie i bogaci Rosjanie powinni wspierać finansowo działania wojenne na Ukrainie.

61-letni Prigożyn, który dotychczas nie pokazywał się w mediach, w wywiadzie udzielonym w sobotę rosyjskiej państwowej telewizji RT powiedział, że jego rodacy powinni zrezygnować z luksusów, aby "byli gotowi do wsparcia działań frontowych na Ukrainie".

W pewnym momencie należy zrozumieć, że trzeba rozstać się ze wszystkim, co się ma, czyli z kuszącym światem restauracji, kurortów, willi, basenów. Im szybciej wszystko zostanie im odebrane, tym lepiej - oświadczył szef grupy Wagnera.

14:14

Na terytorium całego kraju trwa alarm lotniczy, przyczyną jest wylot z białoruskich lotnisk rosyjskich myśliwców MiG-31K   - powiadomiły portale informacyjne.

Białoruskie kanały monitoringowe powiadomiły, że z lotnisk w Maczuliszczach i w Baranowiczach wyleciały myśliwce rosyjskie MiG-31K. Mogą one przenosić rakiety Kindżał, których zasięg obejmuje całą Ukrainę. Za każdym razem w takim przypadku ogłaszany jest alarm.

13:32

Ministerstwo obrony Ukrainy podaje, że od początku rosyjskiej inwazji zniszczono już 6000 rosyjskich wozów bojowych.  

13:24

Papież Franciszek modlił się w Boże Narodzenie o natychmiastowe zakończenie "bezsensownej wojny" na Ukrainie. Apelował w świątecznym orędziu: "Niech nasze spojrzenie napełni się twarzami naszych ukraińskich braci i sióstr, którzy przeżywają te Święta w ciemnościach, w zimnie lub z dala od swoich domów, z powodu zniszczeń spowodowanych dziesięcioma miesiącami wojny". Wezwał, by ustał rozlew krwi w Iranie.

13:07

W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Władimir Putin stwierdził, że jest na 100 proc. pewien, że "Rosja zniszczy amerykańskie baterie Patriot na Ukrainie" - podaje AFP. 

12:51

Rosjanie przerzucają dużą ilość sprzętu z Rosji przez Mariupol w kierunku Berdiańska i Melitopola na południe obwodu zaporoskiego - poinformował w niedzielę doradca mera Mariupola.

"Ogromna ilość sprzętu z Rosji wjechała od strony Rosji i ruszyła dalej przez Manhusz (pod Mariupolem) w kierunku na Berdiańsk/Melitopol. Kolumny zostały częściowo uzupełnione przez sprzęt stacjonujący wcześniej we wsi Ahrobaza" - napisał Petro Andriuszczenko. Do Manhusza miały też być skierowane sprzęt i wojska, które wcześniej stacjonowały we wsi Urzuf.

Według ustaleń ukraińskich władz Mariupola, które nie mają dostępu do okupowanych terenów, w kierunku Berdiańska przerzucani są także żołnierze rosyjscy z Urzufu oraz z terytorium Rosji.

12:36

W wywiadzie dla państwowej telewizji Władimir Putin stwierdził, że Rosja to kraj "wyjątkowy". 99 proc. naszych obywateli, naszych ludzi jest gotowa poświęcić wszystko dla ojczyzny - powiedział.

To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że Rosja jest wyjątkowym krajem i mamy wyjątkowy naród. W całej historii istnienia Rosji potwierdzało się to wiele razy - dodał. 

12:15

Od początku wojny światowe media bacznie obserwują działania i wypowiedzi władz Chin. Zachodni politycy, którzy spotykali się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem, prosili go, aby wykorzystał bliskie relacje łączące go z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i nakłonił go do zakończenia wojny.

Według dr. Bogusza nie naruszyło to jednak chińsko-rosyjskiego sojuszu, który "trwa i się rozwija". Chiny pomagają Rosji, ale unikają zaangażowania, które naraziłoby ich firmy na sankcje. Pod tym względem niewiele się zmieniło - podkreślił ekspert, podając jako przykład wspólne chińsko-rosyjskie manewry wojskowe.

11:27

Choć syreny zawyły w całej Ukrainie, to na razie nie odnotowano żadnych nowych rosyjskich ataków - podaje Reuters.

10:53

Rosja jest gotowa do negocjacji ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w konflikt w Ukrainie - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Wierzę, że idziemy w dobrym kierunku, bronimy naszych interesów narodowych, interesów naszych obywateli, naszych ludzi. Nie mamy wyboru, musimy bronić naszych obywateli - powiedział Putin w wywiadzie dla rosyjskiej publicznej telewizji.

Jesteśmy gotowi do negocjacji z każdą zaangażowaną stroną w sprawie możliwych rozwiązań, ale piłeczka jest po ich stronie - to nie my odmawiamy negocjacji, a oni - stwierdził.

10:33

W Chersoniu i obwodzie chersońskim w sobotę zginęło 16 osób, a 64 zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów. Liczba ta uwzględnia ofiary zmasowanego ataku na centrum stolicy obwodu. Wcześniej podawano, że jest ich 10, poinformowały w niedzielę władze regionalne.

"W ciągu doby w obwodzie chersońskim armia rosyjska zabiła 16 osób. Wśród nich jest trzech pracowników służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, którzy zginęli w czasie rozminowywania. Jeszcze 64 osoby zostały ranne" - powiadomił szef administracji wojskowej obwodu Jarosław Januszewycz. 

09:36

Generałowie Roman Polko, Waldemar Skrzypczak, Bogusław Samol i Leon Komornicki w rozmowie z PAP ocenili, że rok 2022 i przebieg wojny na Ukrainie zmiażdżył mit o rosyjskim imperium. "Z Rosją można zarówno walczyć, jak i ją pokonać" - podkreślił Polko.

Były dowódca GROM generał Roman Polko w rozmowie z PAP pytany o najważniejsze wydarzenie roku 2022 w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej odpowiedział, że jest nim "przede wszystkim sukces Ukrainy".

Skazywana na klęskę przez wielu tzw. geopolityków, czy europejskich strategów, dzięki wsparciu zachodu, ale przede wszystkim poświęceniu własnych żołnierzy się obroniła. Broni się już ponad 300 dni, nie dopuściła do żadnego znaczącego sukcesu strony rosyjskiej, wręcz przechodzi do działań ofensywnych i przejmuje inicjatywę wojskową - ocenił.

Generał Polko podkreślił, że rok 2022 "zmiażdżył mit o rosyjskim imperium" i "niezwyciężonej rosyjskiej armii". Przypomniał, że "wielu polskich geopolityków" mówiło, że "z Rosją nie ma co walczyć, tylko trzeba się z nią dogadać". Zdaniem byłego dowódcy GROM-u Ukraińcy udowodnili, że można z nią zarówno walczyć, jak i ją pokonać.

09:22

Alarm lotniczy ogłoszono w niedzielę rano na terenie całej Ukrainy - powiadomiły portale informacyjne.

Jak podano, z lotniska na Białorusi poderwał się rosyjski MiG-31K, który może przenosić rakiety Kindżał o zasięgu pokrywającym terytorium całej Ukrainy. Za każdym razem w takim przypadku na Ukrainie ogłaszany jest alarm.

08:14

Siły ukraińskie zdołały prawdopodobnie spowolnić rosyjskie ataki w rejonie Bachmutu; przeciwnik będzie dążyć do pauzy operacyjnej lub taktycznej w tym regionie - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w opublikowanym w sobotę raporcie.

Tempo posuwania się sił rosyjskich pod Bachmutem najwyraźniej zwolniło w ostatnich dniach, chociaż trudno jest ocenić, czy rosyjskie próby zajęcia miasta osiągnęły już swoją kulminację - pisze ISW.

Powołując się na rosyjskich "blogerów wojennych", ISW pisze, że siłom ukraińskim udało się nieco spowolnić Rosjan w rejonie Bachmutu, w tym - wyprzeć oddziały prywatnej prokremlowskiej armii tzw. Grupy Wagnera z wcześniej zajmowanych pozycji. Z kolei media ukraińskie twierdziły w poprzednich dniach, że udało się wyprzeć siły agresora ze wschodnich przedmieść miasta. Według ISW postępy Rosjan pod Bachmutem były w listopadzie i grudniu wolniejsze niż w październiku.

07:41

Wciąż trwają walki rosyjsko-ukraińskie o Bachmut.

06:50

Trzech przedstawicieli służb ratowniczo-poszukiwawczych zginęło podczas akcji rozminowania okolic Chersonia.

"Wszyscy trzej służyli w jednostce ds. nadzwyczajnych w obwodzie żytomierskim i wykonywali zadanie rozminowywania terytoriów wyzwolonych w obwodzie chersońskim" - przekazała jednostka pogotowia ratunkowego w Żytomierzu na Facebooku. 

06:40

Putin spodziewał się, że wojna z Ukrainą będzie szybka, popularna i zakończy się zwycięstwem - pisze "Wall Street Journal". Jednak w ciągu miesięcy, które upłynęły od początku inwazji przyszło mu stawić czoła kosztownej matni. Został izolowany i pełen nieufności na szczycie struktury władzy zaprojektowanej tak, aby umacniała w nim wojowniczy pogląd na świat i chroniła go przed niepomyślnymi informacjami - uważa dziennik.

Powołując się na wypowiedzi i rozmowy z byłymi i obecnymi wysokimi osobistościami i urzędnikami Kremla, "WSJ" pisze, że liczne delegacje ekspertów wojskowych i przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego, które spotykały się z Putinem latem br., wychodziły z tych spotkań zadając sobie pytanie, czy zdaje on sobie sprawę z realnego przebiegu walk.

06:30

Rosja zwiększyła do czterech liczbę swoich okrętów wojennych na Morzu Czarnym mogących przenosić pociski manewrujące Kalibr - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę marynarka wojenna Ukrainy.

"Grupa okrętów wojennych wroga na Morzu Czarnym została zwiększona do 14 jednostek, w tym dwa okręty nawodne i dwa podwodne uzbrojone w pociski rakietowe. Dysponują one obecnie 24 pociskami manewrującymi Kalibr" - głosi komunikat.