​Unia Europejska jest coraz bliżej zakończenia prac nad 11. pakietem sankcji wobec Rosji. "Do uzgodnienia pozostały już tylko kwestie techniczne na poziomie eksperckim" - przekazał dziennikarce RMF FM polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś.

Kiedy zostanie przyjęty kolejny pakiet unijnych sankcji wobec Rosji? W zależności od tego, kiedy rozmowy eksperckie się zakończą, pakiet zostanie przyjęty w piątek lub w przyszłym tygodniu - powiedział dziennikarce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon polski ambasador Andrzej Sadoś.

Inny z unijnych dyplomatów powiedział RMF FM, że tych "kwestii technicznych" jest sporo, więc Szwedzi, którzy przewodniczą pracom w UE prawdopodobnie nie wpiszą sprawy 11. pakietu do piątkowego posiedzenia ambasadorów UE. Trzeba sprawy bardziej uporządkować - powiedział dyplomata.

Zakaz wpływania do portów

Ambasador Sadoś powiedział, że jest ostrożnym optymistą. Nie będzie już politycznych dyskusji, natomiast do rozwiązania pozostało jeszcze kilka szczegółów technicznych dotyczących zakazu przybijania do portów UE statków, które łamią unijne sankcje - mówił.

Chodzi np. o statki, które na otwartym morzu wyłączają glokalizację i dokonują nielegalnego przeładunku objętych restrykcjami towarów. Tutaj problemy techniczne zgłasza szczególnie Malta, ale wśród krajów, które chcą wyjaśnień są także Cypr i Grecja.

Czego ma dotyczyć 11. pakiet sankcji?

Przypomnijmy, 11. pakiet skupia się przede wszystkim na walce z obchodzeniem unijnych sankcji. Zawiera m.in. propozycje kar dla krajów i firm spoza Unii. Zapisy złagodzono, ponieważ np. Niemcy obawiały się, że karanie krajów (np. Chin) poprzez ograniczenia handlowe może wywołać nowe napięcia dyplomatyczne.

Teraz będzie trudniej karać kraje i firmy, najpierw trzeba będzie wprowadzić środki przejściowe - np. wpisać na czarną listę firmy czy osoby odpowiedzialne za obchodzenie sankcji.

Polska przez cały czas podnosi sprawę "wielkich nieobecnych" wśród ostatnio uchwalanych pakietów sankcyjnych. Chodzi o to, że wciąż nie udaje się wprowadzić zakazu importu diamentów z Rosji, nie udaje się objąć sankcjami rosyjskiej energetyki jądrowej i wprowadzić nowego, obniżonego pułapu cenowego na rosyjską ropę.

Opracowanie: