Obrona powietrzna strąciła 17 z 20 rosyjskich dronów, które atakowały w nocy cele na południu Ukrainy – powiadomił w czwartek rano dowódca sił powietrznych armii ukraińskiej generał Mykoła Ołeszczuk. Ukraińskie drony zaatakowały magazyny ropy naftowej we wsi Jurowka pod miastem Anapa w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji; w zakładach wybuchł pożar – poinformowała agencja informacyjna Unian z powołaniem na źródła rosyjskie. Czwartek był 806. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla was w raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:35

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał dekretem Serhija Ruda ze stanowiska szefa Zarządu Ochrony Państwa (UDO) Ukrainy. Rud stał na jego czele od 2019 roku - poinformował portal Ukrainska Prawda.

Nie podano przyczyn dymisji Ruda. Portal Ukraińska Prawda sugeruje jednak, że może ona mieć związek z aresztowaniem dwóch pułkowników UDO, którzy byli zamieszani w plany rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB zamachu na Zełenskiego.

We wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała pięć osób, które działając na rzecz Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji planowały zamach na prezydenta Zełenskiego. Wśród aresztowanych jest dwóch pułkowników UDO, ukraińskiej służby ochrony najwyższych urzędników.

"Do siatki, której działalność nadzorowała FSB z Moskwy, należało dwóch pułkowników UDO (Zarządu Ochrony Państwa), którzy przekazywali tajne informacje Federacji Rosyjskiej" - oświadczyła SBU w komunikacie, opublikowanym we wtorek na Telegramie. 

23:09

Niemcy zakupią od Stanów Zjednoczonych trzy systemy HIMARS dla Ukrainy - poinformował niemiecki minister obrony Boris Pistorius podczas wizyty w Waszyngtonie.

"Potrzeby Ukrainy na froncie są ogromne, a Niemcy przyspieszają dostawy broni" - podkreślił i wyjaśnił, że mowa jest o systemach MLRS z rezerw amerykańskiej armii, za które Niemcy zapłacą.

20:33

Dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - powiadomił szef administracji tego regionu Serhij Łysak.

20:15

M2 Bradley, którego Rosjanie szczerze nienawidzą, znów dał im się we znaki. Przekazany przez Amerykanów bojowy wóz piechoty po raz kolejny upolował rosyjski czołg, tym razem z odległości 1500 metrów.

20:02

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawy o przedłużeniu stanu wojennego na Ukrainie, a także przedłużeniu powszechnej mobilizacji z 14 maja na 11 sierpnia. Jest to jedenaste przedłużenie stanu wojennego i mobilizacji od początku inwazji na Rosję na pełną skalę.

18:30

Ukraina powinna nadal atakować rafinerie w Rosji, a krytykowanie tej strategii przez USA nie jest uzasadnione, ponieważ stwarza ona taką presję na Moskwę, jaką miały wywrzeć sankcje na rosyjski sektor energetyczny - ocenia amerykański magazyn "Foreign Affairs": .

Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tylko do końca marca zniszczyły 14 proc. zdolności produkcyjnych rosyjskich rafinerii i zmusiły Kreml do wprowadzenia sześciomiesięcznego zakazu eksportu paliw. Jeden z największych na świecie producentów ropy jest teraz zmuszony do importu benzyny. A jednak administracja prezydenta USA Joe Bidena skrytykowała ukraińskie ataki na rafinerie - przypomina "FA".

Zdaniem "FA", taka sytuacja zmusi prawdopodobnie Rosję do zwiększenia eksportu surowca, ponieważ nie dysponuje ona możliwościami składowania go na dużą skalę. 

16:30

Dron, który uderzył w rafinerię Gazpromu w Baszkartostanie przeleciał 1500 km. Według źródła Ukraińskiej Prawdy w SBU był to dron Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, który ustanowił historyczny rekord, pokonując najdłuższy dystans.

15:30

Dron Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) trafił w rafinerię w Baszkirii na południu Rosji, pokonawszy rekordową odległość 1500 km - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dobrze poinformowane źródło.

"Po nocnych wybuchach w dwóch rafineriach w rosyjskim Kraju Krasnodarskim, dron dalekiego zasięgu odwiedził rano Republikę Baszkortostanu, gdzie uderzył w rafinerię Gazpromu" - powiedziało wspomniane źródło.

14:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował byłego Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Wałerija Załużnego Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnikiem Ukrainy w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wyjaśnił, że Załużny został wybrany na stanowisko ambasadora w Wielkiej Brytanii, ponieważ rozumie "kontekst militarny".

9 maja, dekretem prezydenta Walery Załużny został zwolniony ze służby wojskowej.

13:10

Za atakami dronów na magazyny ropy naftowej pod Anapą na południu Rosji stoi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - doniosły w czwartek ukraińskie media z powołaniem na źródła w służbach specjalnych.

Ukraińskie media pisały z powołaniem na źródła rosyjskie, że magazyny ropy naftowej zostały zaatakowane przez sześć lub siedem dronów. Władze lokalne w Anapie podały, że wszystkie drony unieszkodliwiono środkami walki radioelektronicznej, jednak kilka spadło na terytorium bazy. W efekcie wybuchł pożar, kilka zbiorników zostało uszkodzonych - pisała ukraińska agencja UNIAN.

12:40

Parlament Ukrainy odwołał też w czwartek wicepremiera, ministra rozwoju i infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa.

Kubrakow oświadczył przed głosowaniem, że ani klub rządzącej, prezydenckiej partii Sługa Narodu, ani premier Denys Szmyhal nie omawiali z nim wcześniej jego dymisji. „Nie zostałem zaproszony na posiedzenie klubu i komisji parlamentarnej” – napisał na Facebooku.

Według źródeł portalu Ukrainska Prawda w partii Sługa Narodu zwolnienie Kubrakowa to wynik planów podzielenia jego resortu na ministerstwo infrastruktury i ministerstwo polityki regionalnej. 

12:25

Liczba rosyjskich ataków we wschodniej Ukrainie wzrosła w kwietniu o 17 proc. w stosunku do marca, a trzy czwarte z nich przeprowadzono na odcinkach linii frontu w okolicach Awdijiwki, Czasiw Jaru i Marjinki - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

11:22

Rosyjscy hakerzy przejęli na krótko sygnał transmisji satelitarnej stacji telewizyjnych należących do dwóch grup medialnych na Ukrainie i pokazali w nich paradę zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie – poinformowała w czwartek platforma medialna Detector.media.

11:02

Parlament Ukrainy odwołał w czwartek ministra rolnictwa Mykołę Solskiego. Polityk złożył rezygnację ze stanowiska w związku z zarzutami o nielegalne nabycie gruntów państwowych wartych ok. 7 mln dolarów.

10:06

Dwie osoby zginęły, a dwie odniosły obrażenia w wyniku dokonanego przez wojska Rosji ostrzału artyleryjskiego w mieście Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Serhij Łysak.

Urzędnik powiedział, że położony nad Dnieprem Nikopol został ostrzelany nad ranem. „Zapalił się prywatny dom. Dwa kolejne domy zostały uszkodzone. Ucierpiało także pięć bloków mieszkalnych. Uszkodzony został sklep, dwa pawilony handlowe, budynki gospodarcze i gazociąg” – przekazał Łysak

08:57

Rosja wykorzystuje osłabioną ukraińską obronę powietrzną przed przybyciem nowych, dużych dostaw pomocy z Zachodu, w tym z USA – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW), analizując zmasowany atak z użyciem pocisków i dronów przeprowadzony na Ukrainę przez siły rosyjskie w nocy z wtorku na środę.

Według amerykańskiego think tanku Rosja „nadal wykorzystuje zdegradowaną obronę powietrzną Ukrainy przed dotarciem pomocy wojskowej z USA i Zachodu na dużą skalę”.

08:45

Ukraińskie drony zaatakowały magazyny ropy naftowej we wsi Jurowka pod miastem Anapa w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji; w zakładach wybuchł pożar – poinformowała w czwartek agencja informacyjna Unian z powołaniem na źródła rosyjskie.

„Jak podały kanały na Telegramie, na początku władze rosyjskie poinformowały o ataku sześciu bezzałogowców, jednak mieszkańcy mówią, że było ich co najmniej siedem. Oświadczono, że rzekomo wszystkie drony zostały unieszkodliwione przez środki walki elektronicznej, jednak kilka spadło na terytorium bazy. W efekcie wybuchł pożar, kilka zbiorników zostało uszkodzonych” – podała ukraińska agencja.

08:30

Obrona powietrzna strąciła 17 z 20 rosyjskich dronów, które atakowały w nocy cele na południu Ukrainy – powiadomił w czwartek rano dowódca sił powietrznych armii ukraińskiej generał Mykoła Ołeszczuk.

Rosjanie wysłali 20 bezzałogowców produkcji irańskiej Shahed, które wystartowały z przylądka Czauda na okupowanym Krymie.