Przed południem Rosjanie zaatakowali dwie dzielnice Charkowa, zginęły trzy osoby. Sztab Generalny Ukrainy podał, że żołnierze odparli dwa rosyjskie szturmy na kierunku kramatorskim i bachmuckim w obwodzie donieckim. Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Moore twierdzi, że wojska rosyjskie wkrótce opadną z sił i ich dowództwo będzie mieć w nadchodzących tygodniach duże problemy z wysyłaniem żołnierzy i uzbrojenia na front na Ukrainie. Dodał, że ostrożne szacunki mówią o 15 tys. zabitych rosyjskich żołnierzach na Ukrainie. Biuro tureckiego prezydenta Erdogana poinformowało, że w piątek w Stambule podpisana zostanie umowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża. Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 21.07.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:47

Umowa z Turcją, Rosją i ONZ w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża, która może być podpisana w piątek, musi gwarantować bezpieczeństwo południowej Ukrainy i transportu produktów rolnych - powiedział w czwartek wieczorem rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

Kolejna runda rozmów w tej sprawie odbędzie się w Stambule. "W sumie może zostać podpisany dokument, który zobowiąże strony do gwarantowania funkcjonowania szlaków eksportowych na Morzu Czarnym" - oznajmił rzecznik. Nikołenko podkreślił, że delegacja ukraińska podpisze tylko wtedy to porozumienie, gdy będzie ono gwarantowało bezpieczeństwo Ukrainy i "mocne pozycje" jej sił zbrojnych na Morzu Czarnym.

22:45

Cieszymy się z zapowiedzi podpisania umowy dotyczącej odblokowania eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, ale będziemy rozliczać Rosję z tego, jak wywiązuje się z zapisów tego porozumienia - przekazał w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Przede wszystkim nigdy nie powinniśmy się znaleźć w takiej sytuacji - zaznaczył Price, odnosząc się do blokady czarnomorskich portów Ukrainy, do której doprowadziła rosyjska inwazja. Wraz z nią załamał się eksport ukraińskiego zboża - w portowych magazynach zalegają miliony ton ziarna.

22:00

Każdy nowy rosyjski ostrzał to argument za tym, by Ukraina otrzymała nowoczesną, skuteczną broń - oświadczył w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

Wspominając o kolejnych rosyjskich atakach, do których doszło w czwartek w Charkowie i w obwodzie donieckim Zełenski podkreślił, że "każdy taki rosyjski ostrzał to argument za tym, by Ukraina otrzymała więcej HIMARS-ów i innej nowoczesnej i skutecznej broni".

20:59

Departament Stanu USA poinformował, że z zadowoleniem przyjmuje informację o osiągnięciu porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - podaje Reuters.

20:36

Premier Rumunii Nicolae Ciuca ogłosił w czwartek, że stan rezerw gazu ziemnego w tym kraju przekroczył poziom 1,6 mld m sześc., a surowca nie zabraknie podczas nadchodzącej zimy.

"W tej chwili nie istnieje obawa, że Rumunia nie będzie mieć potrzebnego gazu ziemnego na sezon grzewczy 2022-2023" - powiedział Nicolae Ciuca podczas czwartkowej konferencji prasowej w Bukareszcie.

20:23

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - powiadomiło w czwartek biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Dodano, że na ceremonii ONZ będzie reprezentował sekretarz generalny Antonio Guterres, a Turcję - Erdogan.

Wcześniej w czwartek biuro prasowe Guterresa potwierdziło, że jeszcze tego samego dnia wieczorem sekretarz generalny ma przybyć do Stambułu.

20:14

Dwa rosyjskie szturmy odparły siły ukraińskie na kierunku kramatorskim i bachmuckim w obwodzie donieckim - poinformował w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Na kierunku kramatorskim siły rosyjskie przeprowadziły ataki lotnicze w okolicach Serebrianki i wioski Spirne oraz ostrzelały m.in. okolice Siewierska. Siły ukraińskie odparły też szturm m.in. w kierunku wioski Iwano-Darjiwka. 

19:55

Węgry chcą kupić większą ilość rosyjskiego gazu. Na konferencji prasowej po spotkaniu szefów dyplomacji Rosji i Węgier Siergiej Ławrow stwierdził, że Moskwa "rozważy propozycję" Budapesztu.

Według szefa MSZ Węgier Petera Szijjarto, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, Węgry potrzebują dokupić 700 mln metrów sześciennych gazu. Patrząc na obecną sytuację rynkową, czy nam się to podoba, czy nie... bez rosyjskich źródeł nie ma możliwości kupna takiej ilości surowca - mówił Szijjarto jeszcze przed spotkaniem w Moskwie.  

19:33

Przedstawiciel MSZ Rosji Aleksiej Poliszczuk zagroził w czwartek w imieniu Kremla władzom Mołdawii możliwością wybuchu konfliktu w separatystycznym Naddniestrzu w sytuacji podjęcia przez Kiszyniów handlowej blokady tej prorosyjskiej enklawy. Podkreślił, że na decyzję taką Moskwa "nie pozostanie obojętna'.

W swojej wypowiedzi, którą przedstawiła kiszyniowska telewizja TV8 powołująca się na rosyjską agencję RIA Novosti, Poliszczuk stwierdził, że gdyby doszło do blokady handlowej Naddniestrza "rozgorzałby na nowo konflikt w tym regionie, ze wszystkimi swoimi konsekwencjami".

18:29

Rosja nałożyła sankcje na 39 przedstawicieli australijskich służb bezpieczeństwa - podaje Reuters.

18:21

Rosyjscy okupanci przymusowo zmobilizowali w Donbasie ponad 100 tys. mężczyzn, z których prawie jedna czwarta zginęła - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na obrońcę praw człowieka Pawło Łysianskiego.

Według stanu z końca kwietnia zginęło już 23 tysiące przymusowo zmobilizowanych. To straszne liczby. I teraz taka przymusowa mobilizacja znów trwa, codziennie kogoś zatrzymują - oznajmił Łysianski, prezentując raport na ten temat.

17:47

Myślę, że oni wkrótce opadną z sił. (...) Nasza ocena jest taka, że Rosjanie w coraz większym stopniu będą mieć trudności z dostarczeniem ludzi i sprzętu w ciągu następnych kilku tygodni. Będą musieli się zatrzymać w jakiś sposób i to da Ukraińcom okazję do kontrataku - oświadczył Moore podczas Aspen Security Forum w amerykańskim stanie Kolorado.

Dodał, że Ukraina potrzebuje pokazać, że jest w stanie przeprowadzić kontruderzenie i że ta wojna jest dla niej do wygrania ze względu na morale sił ukraińskich, a także dla reszty Europy, którą czeka "ciężka zima".

16:57

W Odessie, na południu Ukrainy, członkowie jednej z komisji wojskowych zwalniali ze służby w siłach zbrojnych za 12 tys. dolarów łapówki mężczyzn podlegających mobilizacji - poinformowały w czwartek policja ukraińska i Państwowe Biuro Śledcze. Trzy osoby zatrzymano.

Członkowie komisji proponowali mężczyznom, którzy nie chcieli iść do wojska, przeprowadzenie procedury usunięcia z listy osób zmobilizowanych i wydanie zaświadczenia o nieprzydatności do służby wojskowej. Chętni płacili 12 tys. USD za uzyskanie oficjalnych dokumentów i możliwość przekroczenia bez przeszkód granicy państwa.

16:28

Deutsche Bahn chce dzięki "mostowi zbożowemu" pomóc Ukrainie w transporcie zboża do niemieckich portów. Duża część zboża przewożona jest przez Rumunię, a transporty wspomagane są przez firmy logistyczne m.in. z Polski - pisze w czwartek portal dziennika "Handelsblatt".

Sieć kolejowa zwana "mostem zbożowym" ma posłużyć do przewożenia z Ukrainy zboża, przeznaczonego na eksport, między innymi do niemieckich portów w Rostocku, Hamburgu i Brake k. Bremerhaven.

"Sieć stworzona pierwotnie do przewozu pomocy humanitarnej jest obecnie przekształcana i ma posłużyć do dostarczania zboża pociągami towarowymi do portów morskich" - poinformował rzecznik Cargo, spółki zależnej Deutsche Bahn, zajmującej się logistyką.

16:06

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące rosyjski atak w Mikołajewie.

15:50

Rosja wykorzystała już 55-60 proc. swojego zapasu sowieckich pocisków rakietowych - poinformował w czwartek na briefingu przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

Skibicki podkreślił, że jeśli chodzi o broń precyzyjnego rażenia - pociski Iskander i Kalibr oraz rakiety manewrujące wystrzeliwane z powietrza Ch-101 i Ch-555 - to według ukraińskich obliczeń siły rosyjskie wykorzystały już 55-60 proc. zapasów, które miały przed rozpoczęciem wojny.

15:42

Po wyzwoleniu spod okupacji obwodów sumskiego i czernihowskiego Rosja ostrzeliwała te przygraniczne tereny ponad 900 razy - poinformowała w czwartek ukraińska Służba Graniczna na swojej stronie internetowej.

"Po wyparciu przez siły obrony Ukrainy okupantów z obwodów czernihowskiego i sumskiego, są one stale ostrzeliwane z rosyjskiego terytorium. Rosja prowadzi ostrzał z moździerzy, broni rakietowej i lufowej, czasem trwają one po kilka godzin. Dokonano również ponad pięćdziesięciu uderzeń z zastosowaniem lotnictwa" - napisała Służba Graniczna.

15:27

Od maja rosyjskie wojska nie zajęły nawet metra nowego terytorium w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej części Ukrainy; jesteśmy jednak świadomi, że wróg nie porzucił planów zdobycia Charkowa - oznajmił w środę szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

15:19

Szef sztabu Sił Powietrznych USA gen. Charles Brown powiedział w środę, że w gronie państw zachodnich trwają dyskusje na temat dostarczenia myśliwców dla Ukrainy. Wcześniej takiej opcji nie wykluczył szef Pentagonu. Są amerykańskie myśliwce, są Gripeny ze Szwecji, są Eurofightery czy Rafale. Więc istnieje szereg różnych platform, które mogą trafić na Ukrainę (...) Mogę powiedzieć, że to będzie coś nierosyjskiego. Nie mogę tylko powiedzieć, co dokładnie to będzie - powiedział Brown podczas konferencji Aspen Security Forum w Kolorado.

15:11

Śmierć na wojnie mieszkańca stolicy Rosji lub okolic wyceniana jest dwa razy drożej niż śmierć żołnierza z Jekaterynburga i trzy razy drożej, niż Buriata (lud o mongolskich korzeniach zamieszkujący południową Syberię). Władze obwodów wyznaczyły rodzinom poległych żołnierzy różną wysokość zasiłków pogrzebowych - poinformował na Telegramie niezależny kanał Możem Objasnit'.

14:58

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto spotka się dziś w Moskwie z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem i wicepremierem Aleksandrem Nowakiem. Według Associated Press po południu ma się odbyć konferencja Ławrowa i Szijjarto.

14:20

Rosjanie umieścili w maszynowni okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej co najmniej 14 jednostek ciężkiego sprzętu z amunicją i materiały wybuchowe - powiadomił w czwartek Enerhoatom, koncern zarządzający ukraińskimi elektrowniami jądrowymi.

Według komunikatu opublikowanego w Telegramie Enerhoatomu, sprzęt wojskowy i amunicja znajdują się obok ważnych instalacji oraz łatwopalnych substancji. Ponadto została rozlokowana tak, że w przypadku ewentualnego pożaru będzie blokować dostęp straży pożarnej do maszynowni.

14:13

"W czwartek, po 10 dniach przerwy konserwacyjnej, Gazprom wznowił dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1 na niskim poziomie (ok. 30 proc. przepustowości tego połączenia). Jednocześnie Władimir Putin stawia warunki, grożąc kolejnymi ograniczeniami dostaw. Gazociąg NS1 to obecnie najsilniejsza karta przetargowa Putina w konflikcie z Niemcami" - pisze w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

"Wydaje się, że poprzez ograniczanie dostaw gazu przez Nord Stream 1, Moskwa chce wymusić uruchomienie Nord Stream 2" - podkreśla RND, przypominając, że proces certyfikacji NS2, wstrzymany z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę, nadal pozostaje oficjalnie zawieszony przez Federalną Agencję ds. Sieci.

Putin sugerował już wcześniej, że rozpoczęcie eksploatacji NS2 "może spowodować obniżenie cen gazu" dla europejskich odbiorców. Budowa NS2 została zakończona latem 2021 roku, do uruchomienia sieci potrzebne są już tylko formalności.

14:02

W odpowiedzi na trwającą agresję Rosji na Ukrainę Rada UE przyjęła w czwartek nowe środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję i wzmocnienie ich skuteczności.

"Dziś podejmujemy kolejny ważny krok w celu ograniczenia zdolności Rosji do kontynuowania i finansowania agresji przeciwko Ukrainie. Zakazujemy eksportu najważniejszego towaru - po surowcach energetycznych - rosyjskiego towaru, złota. Rozszerzamy również wyjątki dla transakcji z udziałem produktów rolnych i transferu ropy do krajów trzecich. Ponieważ UE dokłada wszelkich starań, abyśmy mogli przezwyciężyć nadciągający globalny kryzys żywnościowy. Od Rosji zależy zaprzestanie bombardowania ukraińskich pól i silosów oraz zaprzestanie blokowania portów Morza Czarnego" - oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Josep Borrell. 

13:57

W Moskwie znaleziono ciało 76-letniego emerytowanego generała Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Jewgienija Łobaczowa - podał niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’. Łobaczow w środę prawdopodobnie zastrzelił się z pistoletu.

13:36

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił, że Władimir Putin jest zdrowy. Ukraińscy, brytyjscy i amerykańscy specjaliści od komunikacji wrzucali w ostatnich miesiącach w przestrzeń różne fałszywe informacje dotyczące stanu zdrowia prezydenta. To wszystko kłamstwa - stwierdził.

W środę podczas wystąpienia Putin kaszlał. Według agencji informacyjnej Interfax rosyjski prezydent miał powiedzieć, że lekko się przeziębił podczas wizyty w Iranie. Wczoraj w Teheranie było bardzo gorąco, ponad 38 stopni, a klimatyzacja działała na wysokich obrotach - tłumaczył się Putin.  

13:18

Po 10 dniach przerwy Rosja wznowiła przesył gazu przez rurociąg Nord Stream 1. Moskwa twierdzi, że problemy z dostawami były wywołane przez zachodnie sankcje - podaje Reuters.

Rosjanie przesyłają na zachód tylko 40 procent gazu, który Nord Stream 1 jest w stanie pomieścić.

Oczywistym jest, że Rosjanie są gotowi przerwać dostawy na zachód w dowolnym momencie.

13:07

Kolejni dwaj bojownicy separatystycznej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) zostali skazani na kary dziesięciu i ośmiu lat więzienia za udział w wojnie przeciwko Ukrainie - powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Mężczyznom zarzucono "zamach na integralność terytorialną i nietykalność państwa ukraińskiego oraz udział w nielegalnych formacjach zbrojnych".

12:54

Bank centralny Ukrainy obniżył w czwartek kurs hrywny w stosunku do dolara o 25 proc., by zwiększyć konkurencyjność rodzimych producentów i pomóc krajowi poradzić sobie z gospodarczymi skutkami wojny z Rosją - przekazała agencja Reutera.

Narodowy Bank Ukrainy poinformował, że ustalił nowy kurs hrywny do dolara na 36,5686, w porównaniu z poprzednim kursem na poziomie 29,25, ustanowionym na początku rosyjskiej inwazji.

12:49

Rosyjskie wojska zniszczyły magazyn z pomocą humanitarną dla dzieci i osób starszych - przekazał szef władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy Witalij Kim. Opublikował też nagranie pokazujące zniszczenia.

11:27

Nauczanie w formie stacjonarnej rozpocznie się na Ukrainie 1 września tylko w szkołach wyposażonych w schrony, umożliwiające szybkie przemieszczenie się dzieci w bezpieczne miejsce w przypadku alarmu przeciwlotniczego. Taką informację przekazał szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych Denys Monastyrski, cytowany przez agencję UNIAN.

Jak podkreślił minister, schron powinien mieć formę piwnicy lub podpiwniczenia. Musi znajdować się w szkole lub w jej sąsiedztwie, a także posiadać oświetlenie i toaletę.

10:27

Optymistyczny scenariusz zakłada, że ukraińskim pilotom potrzeba będzie około pół roku, by nauczyć się obsługi amerykańskich myśliwców F-15 i F-16 - oświadczył  rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat, cytowany przez agencję UNIAN.

10:25

O intensywnym ostrzale jednej z gęsto zaludnionych dzielnic Charkowa poinformował mer miasta Ihor Terechow. Jedna osoba zginęła, co najmniej 17 jest rannych.

08:03

Wojska ukraińskie odparły rosyjski atak na Wuhłehirską Elektrownię Cieplną w Switłodarsku w obwodzie donieckim - informuje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

"Wojska rosyjskie prowadziły szturm, dążąc do opanowania terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej. Siły ukraińskie zmusiły je do ucieczki. Walki w rejonie miejscowości Nowołuhanske trwają" - podał sztab w porannym komunikacie.

07:16

Trwająca ofensywa wojsk rosyjskich na wschodzie Ukrainy przyniosła im niewielkie zdobycze terytorialne. Rosjanie wytracają siły w walce o małe miejscowości i nie zdołali podejść do Siewierska i Bachmutu, które starają się zająć - ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną.

Według ośrodka rosyjska ofensywa w Donbasie, wznowiona po przerwie operacyjnej, osiągnie kulminację, zanim Rosjanie zajmą jakichkolwiek ważne ośrodki miejskie, w których Ukraińcom będzie łatwiej się bronić niż na otwartych, słabiej zaludnionych obszarach.

06:58

Niemalże od początku rosyjskiej agresji watykańska klinika dziecięca Bambino Gesu przyjmuje małych pacjentów z Ukrainy. Ze specjalistycznego leczenia skorzystało już ponad tysiąc chorych dzieci - napisano w "Gościu Niedzielnym".

"Jak ujawniła w rozmowie z Radiem Watykańskim dr Lucia Celesti, pediatra pracująca w watykańskim szpitalu, od początku wojny przyjęto w nim ponad 1150 chorych i rannych ukraińskich dzieci. Najczęściej to dzieci cierpiące na białaczkę i inne rodzaje nowotworu, które wcześniej były poddawane terapii w różnych ukraińskich szpitalach" - czytamy w artykule tygodnika.

05:10

Jednostki rakietowe i artyleryjskie Sił Zbrojnych Ukrainy wykonały ponad 200 misji ogniowych, w wyniku których armia wroga straciła 111 osób, haubicę "Msta-B", 2 samobieżne instalacje artyleryjskie i moździerzowe "Nona-S ", bezzałogowy statek powietrzny typu "Eleron" oraz 13 pojazdów, w tym kilka opancerzonych - informuje Dowództwo Operacyjne "Południe".

Ponadto potwierdzono zniszczenie stanowiska dowodzenia i stanowiska dowodzenia i obserwacji oraz 6 kolejnych magazynów z amunicją w rejonach (powiatach): chersońskim, berysławskim i kachowskim.

05:05

Stany Zjednoczone szacują, że do tej pory rosyjskie straty na Ukrainie to około 15 tys. zabitych i prawdopodobnie 45 tys. rannych - ocenił dyrektor CIA William Burns. Jak podkreślił, straty po stronie ukraińskiej są prawdopodobnie mniejsze, ale również znaczące.