Wywiad wojskowy Ukrainy zaatakował dronami obiekty wojskowe w Federacji Rosyjskiej, w tym lotniska w Moskwie - poinformowały agencję Unian zaznajomione ze sprawą źródła w organach ochrony prawa. Rosyjscy okupanci, którzy od blisko półtorej roku kontrolują Siewierodonieck, Lisiczańsk i Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, nawet nie ukrywają, że nie zamierzają odbudowywać tych miast ze zniszczeń wojennych - informują ukraińskie władze. Wtorek to 664. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji z 19.12.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:10

Atak z powietrza na Kijów. Ukraińskie media donoszą, że uruchomiono obronę przeciwlotniczą. Władze stolicy apelują do mieszkańców o znalezienie miejsca w schronach.

22:05

Naszym celem jest uzgodnienie pakietu środków dla Ukrainy, gdy tylko Kongres wróci po świątecznej przerwie - oświadczył we wtorek lider Demokratów Chuck Schumer. Dał w ten sposób do zrozumienia, że wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom, do porozumienia nie dojdzie przed końcem roku.

Przyznał, że choć stale czynione są postępy w rozmowach nad pokonaniem impasu w tej sprawie, "wszyscy po obu stronach zgadzają się, że potrzeba więcej czasu", w związku ze stopniem skomplikowania uzgodnienia reform imigracyjnych, czego Kongres nie osiągnął praktycznie od dekad.

18:16

Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, kiedy zakończy się wojna Ukrainy z Rosją, jednak jeśli zachowamy jedność jako naród, będziemy mogli zbliżyć się do zwycięstwa - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej, podsumowującej mijający rok. Zełenski oznajmił, że armia zwróciła się do niego z wnioskiem o mobilizację 450 - 500 tys. osób. Podkreślił, że w czasie wojny nie można zorganizować wyborów.

15:51

Mobilizacja musi być skuteczna, a obrona ojczyzny jest konstytucyjnym obowiązkiem każdego obywatela - oświadczył Iłlarion Pawluk, szef służb prasowych ministerstwa obrony Ukrainy, odnosząc się do przeprowadzanych w tym kraju obław na mężczyzn uchylających się od służby wojskowej.

W ostatnich tygodniach ukraińskie media informowały, że w związku z coraz większymi brakami osobowymi w siłach zbrojnych terytorialne centra uzupełnień "polują" na młodych mężczyzn, uchylających się od służby wojskowej, na ulicach, w siłowniach, a nawet w sanatoriach. Portal TSN opublikował filmy ukazujące żołnierzy, którzy wkraczają do klubów fitness w różnych miastach Ukrainy - np. w Kijowie i Odessie - i wręczają tam wezwania do armii.

15:02

Były rosyjski żołnierz, ubiegający się o azyl w Holandii, chce zeznawać przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję. Miał być ich świadkiem podczas walk na Ukrainie jako bojownik wspieranych przez Rosję sił samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i instruktor grupy najemników Wagnera.

Najwyższy prokurator Ukrainy ds. zbrodni wojennych Jurij Biełousow powiedział agencji Reuters, że 60-letni Igor Salikow złożył zeznania przed ukraińskimi prokuratorami. Złożył ważne zeznania dotyczące inwazji z 24 lutego 2022 roku, z których część została już potwierdzona, zgłosił też pewne zbrodnie wojenne, które badamy. Niektóre z nich zostały już potwierdzone - powiedział Biełousow.

Salikow powiedział holenderskiej telewizji EenVandaag w wywiadzie wyemitowanym w poniedziałek, że jest gotowy w pełni współpracować z MTK i że osobiście był świadkiem "okrucieństw wobec ludności cywilnej". MTK nie skomentował tych doniesień.

14:27

Wywiad wojskowy Ukrainy zaatakował dronami obiekty wojskowe w Federacji Rosyjskiej, w tym lotniska w Moskwie - poinformowały agencję Unian zaznajomione ze sprawą źródła w organach ochrony prawa.

"Trwa operacja wywiadu wojskowego przeciw obiektom wojskowym państwa-agresora" - oznajmiło jedno ze źródeł.

Według innego źródła drony zostały skierowane w stronę moskiewskich lotnisk i o godz. 13:15 (12:15 czasu polskiego) operacja jeszcze trwała.

Wcześniej o ataku dronów na Moskwę informowały władze rosyjskie. Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiadomił, że "rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła we wtorek wrogiego drona w pobliżu Moskwy".

Według agencji Reutera na moskiewskich lotniskach Wnukowo i Domodiedowo ograniczono tymczasowo starty i lądowania samolotów - najprawdopodobniej właśnie z powodu ataku ukraińskich dronów. 

14:26

Bracia Witalij i Wołodymyr Kliczko przekazali na front pod Awdijiwkę w obwodzie donieckim 100 dronów - poinformowało biuro prasowe Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej.

"Dostaliśmy 100 dronów FPV [są to drony wyścigowe z podglądem na żywo], które zamówiliśmy razem z bratem. Dziś +ptaszki+ przybyły do Kijowa i są już wysyłane do 47. brygady pod Awdijiwkę" - podał mer Kijowa Witalij Kliczko.

Jak dodał, zamówił wraz z bratem jeszcze kilka partii dronów.

12:45

Rosyjskie wojska zaczęły wykorzystywać na froncie na Ukrainie gaz łzawiący. Substancja jest rozpylana z dronów w celu wywołania paniki, a po jej uwolnieniu następuje konwencjonalny ostrzał lub "właściwy" atak z użyciem bezzałogowców - poinformowała amerykańska stacja CNN we wtorkowym reportażu z Ukrainy.

"Na początku zobaczyłem dym. Wybiegliśmy z okopu, a gaz nagle się zapalił. Okop stanął w płomieniach. Ten gaz płonie, oślepia, natychmiast podchodzi do gardła. Nie mogliśmy oddychać. Nie mieliśmy nawet sekundy" - relacjonował w rozmowie z CNN jeden z ukraińskich żołnierzy, walczący w pobliżu Małej Tokmaczki w obwodzie zaporoskim na południu kraju. 

"Wdychasz to dwa razy i już nie jesteś w stanie oddychać" - dodał inny wojskowy.

12:30

Na moskiewskich lotniskach Wnukowo i Domodiedowo ograniczono tymczasowo we wtorek starty i lądowania samolotów najprawdopodobniej z powodu ataku ukraińskich dronów - podała agencja Reutera.

"Z przyczyn niezależnych od lotniska, o godzinie 11:54 (godz. 9:54 w Polsce) Wnukowo wprowadziło tymczasowe ograniczenia w przyjmowaniu i odprawianiu samolotów (...)" - poinformował port lotniczy w stolicy Rosji.

11:45

Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Tuerk stwierdził, że Rosja nie podjęła odpowiednich środków w celu ochrony ludności cywilnej na Ukrainie od początku inwazji na ten kraj, a istniejące przesłanki wskazują na to, iż siły rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych.

Podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie Tuerk dodał, że przeprowadzony monitoring wykazał "rażące naruszenia międzynarodowego prawa z obszaru praw człowieka, poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego oraz zbrodnie wojenne, dokonane przede wszystkim przez siły Federacji Rosyjskiej" - podała agencja Reutera.

11:00

Zaufanie społeczne do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego spada w miarę trwania wojny z Rosją - wynika z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. Tymczasem wiara w Siły Zbrojne Ukrainy oraz ich dowódcę Wałerija Załużnego pozostaje wysoka. Obaj od pewnego czasu są skonfliktowani.

10:30

W miniony czwartek rosyjskie siły powietrzne najprawdopodobniej po raz pierwszy od sierpnia 2023 roku użyły wystrzeliwanego z powietrza pocisku balistycznego AS-24 (w kodzie NATO - Killjoy) - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że Rosja wystrzeliła co najmniej jeden pocisk na środkową Ukrainę, prawdopodobnie celując w lotnisko wojskowe.

09:30

"Najeźdźcy właśnie ogłosili swój plan odbudowy Siewierodoniecka, Lisiczańska i Rubiżnego, przewidziany do realizacji w ciągu najbliższych 12 lat, czyli do 2035 roku" - informują lokalne władze. Według tych doniesień Rosjanie chcą wznieść zaledwie 20 budynków w Lisiczańsku, 98 w Rubiżnem i nieco ponad 100 w Siewierodoniecku. Oznacza to, że odbudowa obejmie niecałe 10 proc. infrastruktury zniszczonej podczas wojny - poinformowała regionalna administracja w komunikacie na Facebooku. Pozostałe zrujnowane obiekty nawet nie zostały wzięte pod uwagę. W związku z tym warto przypomnieć, że w całym obwodzie ługańskim najeźdźcy zniszczyli lub uszkodzili ponad 3 tys. wielopiętrowych budynków mieszkalnych - dodały władze tej części Ukrainy.

25 czerwca 2022 roku rosyjskie siły opanowały Siewierodonieck, a 3 lipca Lisiczańsk, czyli dwa największe miasta Ługańszczyzny, które pozostawały wówczas pod kontrolą rządu w Kijowie.  

08:00

Rosyjski budżet zarobił co najmniej 1,25 mld dol. na wycofywaniu się zagranicznych firm z Rosji, zaś aktywa koncernów są przejmowane za bezcen przez rosyjskich oligarchów powiązanych z Putinem - donosi "New York Times". Dziennik opisuje osobiste zaangażowanie Władimira Putina w przejmowanie, a czasem wręcz  konfiskacie zagranicznych majątków.

07:20

Do Kijowa przybył nowy ambasador RP na Ukrainie Jarosław Guzy, który złożył już kopie listów uwierzytelniających w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 

"Są zapowiedzi, sam jestem ciekaw wizyty ministra Radosława Sikorskiego. Podejrzewam, że pierwsze rozmowy zarysują plan, który - jako ambasador, niebędący decydentem w sprawach zagranicznych, ale realizujący politykę zagraniczną - będę wypełniał i to jest moje zadanie. Tak to właśnie widzę" - powiedział Guzy.

06:30

Ochrona ukraińskiej infrastruktury energetycznej w zimie i maksymalizacja eksportu przez porty i lądowe przejścia graniczne to główne priorytety polityki USA wobec Ukrainy - poinformowała w poniedziałek wieczorem na platformie X ambasador Stanów Zjednoczonych w Kijowie Bridget Brink. 

Tematy były przedmiotem rozmów z asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich i eurazjatyckich Jamesem O'Brienem, wicepremierem i ministrem infrastruktury Ukrainy Ołeksandrem Kubrakowem oraz Mustafą Najemem, wiceministrem infrastruktury Ukrainy.

"Dyskutowaliśmy na temat pomocy Ukrainie w obronie przed atakami Rosji i przyspieszenia jej odbudowy gospodarczej" - dodała amerykańska ambasador.