Rosja nasila przymusową mobilizację wśród mieszkańców terytoriów okupowanych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak powiedział szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj cytowany przez portal Ukrinform - Rosja zamierza siłą zmobilizować wszystkich mężczyzn bez wyjątku, ponieważ siły jej profesjonalnej armii są na wyczerpaniu. Władze obwodu odeskiego zaapelowały w nocy do mieszkańców aby, jeśli to możliwe, czasowo opuścili Odessę. W rezultacie nocnych ataków rosyjskich dronów na system energetyczny, ponad 1,5 mln mieszkańców Odessy na południu Ukrainy, jest bez prądu - poinformował Wołodymyr Zełenski. Lokalne władze informują o ukraińskim ataku rakietowym na okupowany Melitopol. Na terenie miasta Kadijiwka na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej doszło w sobotę do eksplozji w hotelu, gdzie mieściła się siedziba tak zwanej grupy Wagnera - poinformował na Telegramie szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Sierhij Hajdai. Najważniejsze informacje związane z 291. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 11.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:17

Bezpieczeństwo, grożący Ukrainie kryzys humanitarny, a także relacje dwustronne - będą wśród tematów poruszanych przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas poniedziałkowej, jednodniowej roboczej wizyty w Berlinie, w trakcie której spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

20:41

W sieci pojawiły się informacje i nagrania, że Rosjanie użyli broni termobarycznej.

20:14

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".

Turcja wraz ONZ była mediatorem w negocjacjach dotyczących utworzenia na Morzu Czarnym bezpiecznego korytarza, przez który może być eksportowane ukraińskie zboże.

19:45

Na terenie miasta Kadijiwka na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej doszło w sobotę do eksplozji w hotelu, gdzie mieściła się siedziba tak zwanej grupy Wagnera - poinformował na Telegramie szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Sierhij Hajdai. Również w sobotę wieczorem rakiety Himars uderzyły w zajęty przez rosyjskie wojsko hotel w Melitopolu.

Obiekt był wykorzystywany jako koszary przez siły rosyjskie.


19:03

Z inicjatywy Litewskiego Czerwonego Krzyży w ciągu dwóch weekendowych dni na Litwie zebrano prawie 4 tys. śpiworów, które zostaną przekazane Ukrainie. Wśród darczyńców był urząd prezydenta Litwy, który przekazał kilkadziesiąt śpiworów.

"Nie pozwólmy, aby to błoto i ten gniew zdusiły opór w pokojowym kraju. Zróbmy wszystko, by zło zostało pokonane" – powiedział dziennikarzom prezydent Gitanas Nauseda, osobiście przekazując śpiwory.

Prezydent dodał, że "wróg, w obliczu niepowodzenia na polu walki, obrał sobie za cel zwykłych cywilów i próbuje ich rzucić na kolana".


18:06

Po rozmowie telefonicznej z  Wołodymyrem Zełenskim francuski prezydent oświadczył na Twitterze: "Ukraina może liczyć na wsparcie Francji tak długo, jak będzie to potrzebne do pełnego odzyskania suwerenności i integralności terytorialnej".

17:07

Rosja zamierza siłą zmobilizować wszystkich mężczyzn bez wyjątku, ponieważ siły jej profesjonalnej armii są na wyczerpaniu - powiedział w niedzielę szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Ukrinform.

Jasne jest, że Rosjanie "zmobilizują wszystkich" - oznajmił Hajdaj. "Obserwujemy ewolucję (mobilizacji) od rekrutowania do rosyjskiej armii za pomocą patriotycznych sloganów, potem widzieliśmy motywację finansową, a teraz wszystko dzieje się wyłącznie za sprawą środków przymusowych" - dodał.

Ocenił, że rosyjska armia jest "na wykończeniu", a braki żołnierzy uzupełnia się, wysyłając do brygad ludzi, którzy przeszli tylko 2 lub 3-tygodniowe szkolenie.

16:23

Niemcy przekażą Ukrainie 470 generatorów o wartości 19,5 mln euro. 150 z nich jest już w Ukrainie. Część generatorów trafi do firmy Ukrenergo, a reszta zostanie wysłana do regionów: odeskiego, mikołajowskiego i chersońskiego.

16:01

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o korytarzu zbożowym na Morzu Czarnym, wojnie na Ukrainie i konflikcie z kurdyjskimi milicjami w północnej Syrii - poinformowały służby prasowe jego kancelarii. W niedzielę Erdogan ma też rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Prezydent Ergodan wyraził szczere pragnienie, by wojna rosyjsko-ukraińska skończyła się jak najszybciej" - głosi komunikat strony tureckiej.

15:30

Żołnierze brygady powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Ukrainy rozbili rosyjską grupę dywersyjno-rozpoznawczą w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim.

"Rosyjskie wojska rozmieściły grupę dywersyjno-rozpoznawczą w pobliżu Bachmutu w celu rozpoznania systemu obrony ukraińskich pozycji. Nie udało im się jednak dotrzeć do pozycji 71. wydzielonej brygady myśliwskiej wojsk powietrznodesantowych. Wszechwidzące drony wykryły ruch wroga, a przeciwnik został trafiony celnym ogniem moździerzy" - poinformowało w niedzielę na portalu Telegram ministerstwo obrony Ukrainy.

Według komunikatu zginęło co najmniej dwóch rosyjskich żołnierzy

14:23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Francji Emanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła między innymi współpracy w zakresie obrony i stabilności energetycznej Ukrainy - napisał ukraiński przywódca.  


13:08

Mieszkańcy Odessy na południu Ukrainy odczuwają problemy z dostawami wody, które są wynikiem rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury energetycznej w tym regionie - poinformowała miejska administracja.

"Drodzy konsumenci, w wyniku awaryjnych odłączeń energii elektrycznej na obiektach (operatora wodociągowego) Infoswodkanału nastąpiły problemy z dostawami wody" - ogłoszono na oficjalnym profilu władz Odessy w Telegramie.

12:24

Brytyjski minister James Cleverly powiedział w niedzielę, że nic wskazuje, by prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zależało na rozwiązaniu konfliktu poprzez negocjacje. Podkreślił, że to Ukraina musi zdecydować, czy i na jakich warunkach podjąć rozmowy pokojowe.

Cleverly, odnosząc się w rozmowie ze Sky News do rosyjskich sugestii na temat możliwych rozmów pokojowych, powiedział, że choć Wielka Brytania chciałaby, aby odbyły się one "raczej wcześniej niż później", to Ukraina powinna określić parametry dla wszelkich negocjacji, które będą prowadzone.

"Wszelkie negocjacje muszą być prawdziwe, muszą być znaczące, nie mogą być tylko listkiem figowym dla rosyjskiego dozbrojenia i dalszej rekrutacji żołnierzy. Tak naprawdę nie widzę niczego, co pochodzi ze strony rosyjskiej, co daje mi pewność, że Władimir Putin przystępuje do tych rozmów w dobrej wierze. Szersza retoryka jest wciąż bardzo konfrontacyjna" - oświadczył.

11:11

Zatwierdzony przez prezydenta Rosji Władimira Putina budżet przewiduje, że na obronę, bezpieczeństwo i egzekwowanie prawa przeznaczone będzie ponad 30 proc. wydatków, ale jest on zapewne zbyt optymistyczny w założeniach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"5 grudnia 2022 roku prezydent Putin podpisał ustawę o budżecie federalnym Rosji. W projekcie budżetu stwierdzono, że w 2023 roku ponad 9 bilionów rubli (143 mld dolarów) zostanie przeznaczone na obronę, bezpieczeństwo i egzekwowanie prawa. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami i będzie stanowić ponad 30 proc. całego budżetu Rosji.

Zatwierdzony przez Putina budżet jest prawdopodobnie zbyt optymistyczny w swoich oczekiwaniach dotyczących dochodów i wydatków w 2023 roku. Dlatego też inne części budżetu Rosji będą prawdopodobnie poddawane coraz większej presji na pokrycie kosztów wojny" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

10:58

"Wzywam wszystkich sojuszników, w tym Niemcy, do wysłania Ukrainie wszystkiego, co jest potrzebne do obrony" - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas  w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla agencji dpa.  "Gdyby wszyscy sojusznicy wysłali broń już w styczniu lub lutym, wiele istnień ludzkich zostałoby uratowanych" - stwierdziła.

Na pytanie, czy Niemcy powinny wysłać na Ukrainę również czołgi bojowe Leopard 2, Kallas stwierdziła: "To każdy kraj z osobna powinien powiedzieć, co może, a czego nie może dostarczyć". Nie zamierzam nikogo krytykować, dodała.

Podkreśliła jednak, że dostawy broni nie dotyczą tylko Ukrainy. "Chodzi nie tylko o suwerenność i wolność jakiegoś kraju w Europie, ale także o bezpieczeństwo całej Europy".

10:25

"W bezpośrednich rozmowach zapewniono nas o dostawach większej ilości broni i amunicji" - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew  w rozmowie opublikowanej w weekendowym wydaniu  "Welt am Sonntag".

Na froncie "pilnie potrzebne są kolejne systemy przeciwlotnicze, samobieżne haubice, samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard i amunicja. Wciąż prowadzimy również rozmowy w sprawie dostawy bojowych wozów piechoty Marder i czołgów Leopard. Decyzja w tej sprawie należy jednak do rządu federalnego" - powiedział Makiejew.

09:55

Rosja nasila przymusową mobilizację wśród mieszkańców terytoriów okupowanych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według ukraińskich wojskowych poprzez mobilizację okupanci chcą zasilić swoje oddziały na siewierodonieckim odcinku frontu.

"W mieście Krasnyj Łucz zwiększyła się liczba patroli, które sprawdzają dokumenty mężczyzn, wręczają wezwania do wojska i odwożą do punktów zbiórki zmobilizowanych" - powiedział rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun.

09:31

Bundeswehra rozpocznie w przyszłym tygodniu przygotowania do przeniesienia do Polski swojego systemu obrony powietrznej Patriot. We wtorek do Polski ma udać się zespół rozpoznawczy - dowiedziała się agencja dpa z kręgów bezpieczeństwa.

Niemieccy żołnierze mają dokonać inspekcji przyszłych stanowisk dla systemu obrony przeciwlotniczej, a następnie przewieść tam trzy jednostki ogniowe. Ich celem jest ochrona infrastruktury krytycznej na wschodniej flance NATO, informuje dpa.

09:25

Tak wygląda zdewastowane miasto Sołedar w obwodzie donieckim.

08:28

Ukraiński atak rakietowy na Melitopol w obwodzie zaporoskim. Ukraiński mer Melitopola Iwan Fedorow informuje o wyeliminowaniu nawet 200 okupantów. Nie są to jednak potwierdzone informacje. Spłonąć miała też zajęta przez Rosjan cerkiew.

08:20

W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 25 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 24 tys. osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,326 mln wjazdów do Polski i 6,491 mln wyjazdów na Ukrainę.

"Wczoraj tj. 10.12 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 25 tys. osób. Od 24.02 - 8,326 mln osób" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Z kolei z Polski na Ukrainę w sobotę odprawionych zostało 24 tys. osób. Od 24 lutego - ponad 6,491 mln.

08:03

Ukraina czyni międzynarodowe starania o postawienie Władimira Putina przed międzynarodowym specjalnym trybunałem. Do tej pory Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy odrzucały ten plan, jednak ich opór ostatnio słabnie - pisze "Spiegel". Jak wskazuje magazyn niechętna powoływaniu trybunału jest szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock.

Rosja, prowadząc swoje działania na Ukrainie, nie waha się atakować celów cywilnych. "Ataki na szpitale są zbrodniami wojennymi" - podkreśla "Spiegel" i zaznacza, że rosyjskie rakiety i pociski nie trafiałyby w ukraińskie obiekty cywilne, gdyby to Putin nie zarządził inwazji na sąsiedni kraj.

07:43

Na ulicach Helsinek podczas obchodów fińskiego święta niepodległości spalono rosyjską flagę. Rosyjskie służby dyplomatyczne zażądały ukarania winnych, ale w Finlandii karze podlega tylko znieważenie własnej flagi.

Według relacji fińskiego radia Yle, 6 grudnia, w dniu narodowego święta niepodległości, w trakcie tradycyjnego wieczornego marszu z pochodniami skrajnie prawicowego stowarzyszenia "612", grupa kilku osób podpaliła rosyjską flagę. Do incydentu doszło przed bramą stołecznego cmentarza. Patrol helsińskiej policji wzywał do zaprzestania tej czynności. Później przebieg obchodów święta niepodległości na ulicach stolicy Helsinek funkcjonariusze uznali za "wyjątkowo spokojny".

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że podjęte zostały "kroki dyplomatyczne" zobowiązujące fińskie władze do "pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności" i zapobieżenia w przyszłości "podobnym ekstremistycznym aktom".

07:41

Kongres USA naciska na Pentagon, by nakłonić go do zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych rezerw amunicji na wypadek potencjalnych konfliktów, ponieważ spowalniają one dostawy wojskowe dla Ukrainy - pisze amerykański magazyn "Foreign Policy", powołując się na źródła w Kongresie.

Przedstawiciele sił zbrojnych USA i resortu obrony wielokrotnie powtarzali podczas briefingów dla kongresmenów, że zgodnie z przepisami Pentagonu muszą być utrzymywane na pewnym poziomie rezerwy amunicji na wypadek potencjalnych wojen (np. z Rosją) przewidzianych w planach operacyjnych resortu.

Nie pozwala to na szybsze wysyłanie broni do Ukrainy, zwłaszcza, że pojęcie "amunicji" jest w przepisach pojmowane bardzo szeroko i obejmuje również amunicję do wyrzutni rakiet typu MLRS, czy pociski kierowane Javelin - wyjaśnia rozmówca "FP".

07:27

Mimo braku prądu mieszkańcy Odessy oglądają mundial. Pub wyposażony jest w generator, a telewizor wyniesiono na zewnątrz.

07:05

Kromka chleba, łyk wody dziennie, spanie na podłogach i bicie pałkami po nogach jako "zachęta" do śpiewania ruskiego hymnu - tak pobyt w rosyjskiej niewoli wspominają w rozmowie z PAP ukraińskie kobiety, które powróciły do swojej ojczyzny w ramach wymiany jeńców.

Anastazja, Wita i Jana zostały pojmane przez wojska agresora w różnych miejscach, lecz poznały się w rosyjskich aresztach. Dziś są stypendystkami polskiego Funduszu im. bł. Klemensa Szeptyckiego, który wspiera finansowo ukraińskie sieroty wojenne i kobiety, powracające z niewoli.

06:55

Po ostatnich rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, władze tego obwodu zaapelowały w nocy z soboty na niedzielę do mieszkańców aby, jeśli to możliwe, czasowo opuścili Odessę i udali się do miejsc mających dostawy prądu.

Jak ocenia ukraiński regulator energetyczny DTEK, ostatnie rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną obwodu w nocy z piątku na sobotę wyrządziły znacznie większe zniszczenia niż poprzednie, a ich usunięcie może potrwać "nie kilka dni, a nawet tygodni, ale nawet 2-3 miesiące".

Komunikat opublikowany przed DTEK głosi, że "Odessa i prawie cały obwód pozostają bez prądu. Sytuacja w dziedzinie energii w obwodzie odeskim pozostaje trudna". Ocenia się że bez prądu pozostaje ponad 1,5 mln osób.  

06:50

W rezultacie nocnych ataków rosyjskich dronów na system energetyczny, ponad 1,5 mln mieszkańców Odessy na południu Ukrainy, jest bez prądu  - powiedział w sobotę wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. Dodał, że wyłączenia prądu występują także w wielu innych rejonach.

Zełenski poinformował, że prąd dostarczany jest tam jedynie do obiektów infrastruktury krytycznej i tylko w miarę istniejących możliwości. 

"Kluczowe znaczenie ma dzisiaj energia. Sytuacja w obwodzie odeskim jest bardzo trudna. Odessa oraz inne miasta i wsie obwodu są pogrążone w ciemnościach" - przyznał prezydent.

06:45

Irańskie drony używane przez Rosję podczas wojny na Ukrainie zawierają holenderskie chipy, informuje w sobotę dziennik "Algemeen Dagblad". Jak informuje gazeta, po tym, jak producenci z Holandii zaprzestali ich eksportu do Rosji są one pozyskiwane m.in. z pralek, tosterów oraz fotoradarów.

O tym, że rosyjska armia wykorzystuje zachodnie technologie w wojnie z Ukrainą, w tym półprzewodniki holenderskiej firmy NXP i dawnej spółki zależnej Nexperia, informował już w sierpniu dziennik "Financieele Dagblad".

Teraz okazuje się, że gdy obie firmy wstrzymały dostawy swojego sprzętu do Rosji, produkowane przez nie chipy nadal znajdują zastosowanie w broni wykorzystywanej przez agresora w wojnie na Ukrainie, m.in. w irańskich dronach.