"Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO; Ukraina jest bliżej Sojuszu, niż kiedykolwiek" - oznajmił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej kończącej dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Brukseli. W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy zginęły trzy osoby, w tym siedmioletnia dziewczynka - podał portal Ukrainska Prawda. Trzy osoby zostały ranne. Siły ukraińskie utrzymały pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Rosjanie kontynuują szturm pod Awdijiwką w obwodzie donieckim - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Wyższy rangą urzędnik Departamentu Stanu USA ocenia, że Władimir Putin nie zawrze pokoju na Ukrainie, zanim nie będą znane wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich w listopadzie 2024 roku - podała w środę agencja Reutera. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieraliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:50

5 mln hrywien na drony dla wojska przeznaczyła Rada Miasta Zaporoża.

"Pula środków na program obronny w 2023 r. przekracza już 276 mln hrywien" - napisał pełniący obowiązki mera Anatolij Kurtew.

21:40

W ramach operacji specjalnej ukraińskiego wywiadu w telewizji na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w środę portal RBK-Ukraina.

Chcę powiedzieć teraz wszystkim naszym ludziom na Krymie, w Sewastopolu, we wszystkich okupowanych regionach południa i wschodu naszego państwa - jeszcze okupowanych regionach: drodzy Ukraińcy, wszyscy odczuwacie, że rosyjska obecność na naszej ziemi nie jest na zawsze. Wiem to. Ukraina odzyska swoje terytorium, swoich ludzi. Nie pozostawimy nikogo okupantom - powiedział Zełenski na nagraniu udostępnionym przez RBK-Ukraina.

Nagranie zawiera też wypowiedzi naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerija Załużnego i szefa HUR Kyryła Budanowa.

Załużny podkreślił, że Ukraina nie chciała wojny, ale podjęła bój, a po stronie Ukrainy jest sam Bóg. Z kolei Budanow oświadczył: Krym będzie odzyskany, Krym należy do nas. 

20:39

Rosyjski generał Władimir Zawadski zginął na wojnie w Ukrainie po wejściu na minę - poinformował w środę niezależny portal rosyjski Ważnyje Istorii na Telegramie.

"To siódmy wojskowy tej rangi, którego śmierć potwierdzono w Federacji Rosyjskiej" - podkreślono.

Według organizacji absolwentów Moskiewskiej Wojskowej Wyższej Szkoły Dowódczej Zawadski zginął we wtorek.

Ważnyje Istorii podały, powołując się na inne media, że powodem śmierci było wejście na minę na tyłach frontu. 

19:54

Rosjanie zaktywizowali działania szturmowe na kierunku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy i wzmocnili ostrzały artyleryjskie oraz ataki z wykorzystaniem lotnictwa - poinformował Ołeksandr Sztupun, rzecznik sił ukraińskich na kierunku taurydzkim, czyli w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego.

"Po pewnym zmniejszeniu (intensywności) zastosowania dronów, artylerii i lotnictwa, uwarunkowanego pogorszeniem pogody, wczoraj wróg gwałtownie zwiększył - około dwukrotnie - zarówno liczbę ostrzałów artyleryjskich, jak i ataków lotniczych" - powiedział Sztupun, cytowany w środę przez portal RBK-Ukraina.

Zwrócił też uwagę na zaktywizowanie przez rosyjską piechotę ataków na tym odcinku frontu. Rzecznik zapewnił, że Ukraińcy odpierają rosyjskie szturmy i niszczą dużo rosyjskiego sprzętu wojskowego.

19:11

inister obrony Boris Pistorius chce nadal wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją. Wsparcie nie ustanie, a Ukrainie zostaną dostarczone nowe systemy obrony powietrznej, a także pojazdy opancerzone i amunicja, zapewnił polityk SPD w środę w Bundestagu w Berlinie.

Jeśli chodzi o możliwą dostawę pocisków manewrujących Taurus, Pistorius wskazał, że w tej kwestii nie ma nic nowego, pisze agencja dpa. Podczas swojej ostatniej wizyty na Ukrainie w zeszłym tygodniu nie otrzymał żadnych oficjalnych próśb o dostawy Taurusów.

Kanclerz Olaf Scholz zdecydował na początku października, że na razie nie dostarczy Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Powodem tego jest obawa, że ta precyzyjna broń o zasięgu 500 kilometrów mogłaby trafiać również w cele na terytorium Rosji.

18:29

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow poinformował, że instytucja ta prowadzi wewnętrzne dochodzenie w sprawie zatrucia żony szefa HUR Kyryła Budanowa - Marianny - i wysokich rangą funkcjonariuszy wywiadu - pisze w środę portal Ukrainska Prawda.

"W związku z otruciem pracowników wywiadu wojskowego i małżonki szefa ukraińskiej służby specjalnej Kyryła Budanowa - Marianny - rozpoczęto i trwa wewnętrzne dochodzenie" - powiadomił Jusow.

W związku z tym, że może być to operacja specjalna wymierzona w pracowników wywiadu czy członków ich rodzin, dane incydenty na obecnym etapie bada oddział bezpieczeństwa HUR - dodał.

Po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności zdarzenia ma zostać podjęta decyzja w sprawie zaangażowania innych organów ścigania i przekazania materiałów odpowiednim organom.

18:18

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski złożył w środę wizytę w obwodzie odeskim na południu kraju, gdzie zapoznał się m.in. ze stanem i sposobem funkcjonowania obrony powietrznej, chroniącej przed rosyjskimi atakami oraz wysłuchał raportów na temat działalności korytarza transportu zbóż przez Morze Czarne.

"Pracujemy dziś w obwodzie odeskim. Rozpoczęliśmy od raportów wojskowych i narady w sprawie obrony regionu" - przekazał prezydent na Telegramie.

17:19

12 osób zginęło z powodu wichur i śnieżyc, które w ostatnich dniach nawiedziły Ukrainę, a 23 osoby, w tym dwoje dzieci, zostały poszkodowane - poinformował w środę szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko. Zaznaczył, że trudne warunki pogodowe już minęły.

Nadal od prądu odciętych jest 521 miejscowości w 11 regionach kraju - poinformował Kłymenko w serwisie Telegram. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) i policja pracują we wzmożonym trybie. Poszczególne odcinki tras samochodowych pozostają zamknięte w dwóch południowych obwodach Ukrainy: odeskim i mikołajewskim - dodał Kłymenko.

W niedzielę w związku z raptownym pogorszeniem się pogody na Ukrainie - silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami i śnieżycami - władze wprowadziły niemal w całym kraju alert pogodowy.

15:20

Sytuacja na granicy z Rosją jest poważna, jesteśmy gotowi do reakcji na różne wyzwania - oświadczyła w środę premier Łotwy Evika Silina. Prezydent Edgars Rinkeviczs podkreślił, że wszystkie kraje graniczące z Rosją i Białorusią koordynują swoje działania - pisze agencja LETA.

Prezydent spotkał się z szefową łotewskiego rządu, by rozmawiać o sytuacji na wschodniej granicy Łotwy w obliczu decyzji Finlandii o zamknięciu granicy z Eosją. Silina poinformowała Rinkeviczsa o swoich rozmowach w Helsinkach z tamtejszymi władzami.

15:03

Wyższy rangą urzędnik Departamentu Stanu USA ocenia, że Władimir Putin nie zawrze pokoju na Ukrainie, zanim nie będą znane wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich w listopadzie 2024 roku - podała w środę agencja Reutera. Oceny te padły podczas spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli.

Cytowany przez Reutera urzędnik, który rozmawiał z dziennikarzami w Brukseli powiedział, że NATO zdaje sobie sprawę, iż zawarcie porozumienia o pokoju jest niemożliwe w przyszłym roku, "zanim Putin nie zobaczy wyników wyborów" prezydenckich w USA. Przedstawiciel Departamentu Stanu wypowiadał się dla prasy, prosząc o zachowanie anonimowości. Pytany, czy jest to jego osobista opinia, czy też stanowisko administracji odparł, iż jest to "rozpowszechnione założenie".

To jest kontekst, w którym wszyscy sojusznicy (z NATO) wyrazili silne poparcie dla Ukrainy podczas obrad we wtorek w Brukseli - powiedział rozmówca Reutera.

14:08

Wszyscy członkowie NATO uznają, że wspieranie Ukrainy to nie tylko rzecz właściwa, ale też leży w ich własnym interesie - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Nie usłyszałem nic, co wskazywałoby na zmęczenie czy chęć wycofywania się (ze wspierania Ukrainy). Wręcz przeciwnie - (widzę) determinację do kontynuowania (tych działań). Każdy sojusznik w NATO - w tym USA - zdaje sobie sprawę z tego, że to nie tylko kwestia robienia rzeczy właściwych, ale też własnego interesu - zadeklarował Blinken na konferencji prasowej.

Jeśli pozwolimy krajowi takiemu jak Rosja, by działał bezkarnie, zmieniał granice siłą, decydował i dyktował, jaka ma być przyszłość innego państwa; i jeśli to się będzie dziać bezkarnie, to mamy otwarty sezon łowiecki. Każdy potencjalny agresor, w każdym miejscu na świecie wyciągnąłby z tego wnioski dla siebie - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

14:04

W ocenie szefa NATO Rosja jest obecnie słabsza pod względem politycznym, militarnym i gospodarczym, niż była przed inwazją na sąsiedni kraj.

Z politycznego punktu widzenia Rosja traci wpływy w swojej tzw. bliskiej zagranicy. Nie tylko na Ukrainie, ale też na Kaukazie i w Azji Centralnej. Rosja staje się także znacznie zależna od Chin. Z każdym rokiem Moskwa (coraz silniej) wiąże swoją przyszłość z Pekinem. Pod względem militarnym Rosja utraciła znaczną część swoich sił konwencjonalnych. Setki samolotów, tysiące czołgów i ponad 300 tys. żołnierzy - zauważył szef NATO.

Dodał, że względem gospodarczym Rosja również znajduje się pod presją. Spadają przychody z ropy i gazu. Aktywa rosyjskich banków objęte są sankcjami. Ponad 1 tys. zagranicznych firm zawiesiło lub ograniczyło swoją działalność w tym kraju, a w ubiegłym roku Rosję opuściło 1,3 mln ludzi. Wszystko to dowodzi, że inwazja na Ukrainę była strategicznym błędem Putina. Jednocześnie nie możemy lekceważyć Rosji. (...) Putin ma wysoką tolerancję dla ofiar, a cele Kremla na Ukrainie nie uległy zmianie. Rosja zgromadziła przed zimą duży zapas rakiet. Widzimy także nowe próby uderzenia w sieć i infrastrukturę energetyczną Ukrainy - ostrzegł sekretarz generalny.

Dodał, że kompleksowy pakiet pomocy NATO dla Kijowa jest obecnie przekształcany w program o charakterze wieloletnim. Pomagamy Ukrainie w przejściu od sprzętu i standardów z czasów sowieckich do (standardów) NATO, a także doprowadzeniu do tego, aby ich siły zbrojne były w pełni interoperacyjne z naszymi\ - oznajmił Stoltenberg.

13:11

12 osób zginęło z powodu wichur i śnieżyc, które w ostatnich dniach nawiedziły Ukrainę, a 23 osoby, w tym dwoje dzieci, zostały poszkodowane - poinformował w środę szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko. Zaznaczył, że trudne warunki pogodowe już minęły.

Nadal od prądu odciętych jest 521 miejscowości w 11 regionach kraju - poinformował Kłymenko w serwisie Telegram. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) i policja pracują we wzmożonym trybie. Poszczególne odcinki tras samochodowych pozostają zamknięte w dwóch południowych obwodach Ukrainy: odeskim i mikołajewskim - dodał Kłymenko.

12:46

W ubiegłym roku Ukraina wygrała bitwy o Kijów, Charków i Chersoń. W tym roku nadal zadaje Rosji ciężkie straty. Ukraina odbiła 50 proc. terytorium zajętego początkowo przez Rosję. Na Morzu Czarnym Ukraińcy odepchnęli flotę rosyjską i stworzyli szlaki eksportu zboża, wzmacniając światowe bezpieczeństwo żywnościowe - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Rosja jest teraz słabsza politycznie, wojskowo i gospodarczo. Politycznie Rosja traci wpływy w swoim najbliższym otoczeniu. Nie tylko na Ukrainie, ale też na Kaukazie i w Azji Centralnej. Rosja staje się też coraz bardziej zależna od Chin. (...) Pod względem militarnym Rosja straciła poważną część swoich sił konwencjonalnych: setki samolotów, tysiące czołgów i ponad 300 tys. żołnierzy. Rosja jest również pod presją gospodarczą. Zyski ze sprzedaży ropy naftowej i gazu spadają - wyliczał sekretarz generalny NATO. Jednocześnie zaznaczył, że nie wolno nam lekceważyć Rosji.

10:38

W listopadzie rosyjskie siły powietrzne na Ukrainie prawdopodobnie zaczęły częściej wykorzystywać 500-kilogramowe bomby kasetowe RBK-500, które miały zostać użyte na osi Wuhłedaru i w pobliżu Awdijiwki w obwodzie donieckim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

08:55

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w nocy z wtorku na środę 21 dronów, którymi Rosja zaatakowała terytorium Ukrainy - oświadczyły siły powietrzne. Głównym celem ataku był obwód chmielnicki. 

Siły powietrzne armii ukraińskiej oświadczyły, że Rosja użyła w ataku 21 dronów irańskich Shahed 136/131 i trzech pocisków rakietowych Ch-59. Wszystkie drony zostały zniszczone. Rakiety, które Rosjanie wymierzyli w cele na południu kraju, nie wyrządziły zniszczeń - dwie zostały strącone, a jedna nie osiągnęła celu

08:55

Siły ukraińskie utrzymały pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Rosjanie kontynuują szturm pod Awdijiwką w obwodzie donieckim - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

W najnowszej analizie sytuacji na froncie amerykański think tank ocenia, że 28 listopada Ukraińcy podjęli ataki na lewym brzegu Dniepru. Siły ukraińskie utrzymywały tam pozycje - ogłosił sztab generalny w Kijowie. Z doniesień rosyjskich prokremlowskich blogerów wojennych wynika, że Ukraińcy atakowali koło miejscowości Pojma (4 km od Dniepru) i w lasach koło miejscowości Krynky (2 km od tej rzeki).

W zachodniej części obwodu zaporoskiego siły ukraińskie - według doniesień - 28 listopada poczyniły pewne postępy. Ukraiński bloger wojenny Kostiantyn Maszowec informował, nie podając szczegółów, że oddziały ukraińskie odnoszą sukcesy na zachód od Robotynego, w kierunku miejscowości Kopani.

Pod Awdijiwką Rosjanie kontynuowali operacje ofensywne. Jak wskazują nagrania opatrzone geolokalizacją, nieznacznie przesunęli się naprzód w strefie przemysłowej na południowym wschodzie od miasta. ISW cytuje doniesienia kilku prokremlowskich blogerów wojennych, którzy utrzymują, że Rosjanie przesunęli się 1,5 km na wschód od kombinatu koksochemicznego w Awdijiwce.

08:53

W wyniku ostrzałów rosyjskich w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy zginęły trzy osoby, w tym siedmioletnia dziewczynka - podał portal Ukrainska Prawda. Trzy osoby zostały ranne.

Do ataku na gminę Seredyno-Buda doszło we wtorek w ciągu dnia. Rosjanie ostrzelali ten rejon z moździerzy, artylerii i systemów rakietowych.

Ostrzelana miejscowość leży przy granicy z Rosją. Od początku inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku ukraińskie miasta i wsie nadgraniczne są celem ciągłych ataków rosyjskiej artylerii.