Są postępy w rozmowach prowadzonych w Mińsku przez przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy w sprawie konfliktu ukraińskiego - oświadczył wieczorem szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. Ich rezultatem może być przyjęcie planu pokojowego. „Trwa wojna nerwów” – napisał z kolei w nocy na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego prezydenta Wałerij Czałyj.

Przed nami kolejne 5-6 godzin pracy. Co najmniej. Ale nie powinniśmy wyjść bez porozumienia o bezwarunkowym zawieszeniu broni. Trwa wojna nerwów - pisał w nocy na facebooku Wałerij Czałyj.

Z kolei wieczorem o postępach w rozmowach informował szef białoruskiej dyplomacji. Są postępy w rozmowach, ale na razie trudno powiedzieć, kiedy się one zakończą - oznajmił Uładzimir Makiej, cytowany przez agencję BiełTA. 

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin nie wykluczył w rozmowie z agencją RIA Nowosti, że spotkanie kanclerz Angeli Merkel oraz prezydentów Francois Hollande'a, Władimira Putina i Petra Poroszenki przeciągnie się do czwartku rano.

"Deklaracja opowie się za integralnością Ukrainy"

Wcześniej Makiej mówił, że rezultatem rozmów w Mińsku - zarówno przywódców tzw. czwórki normandzkiej, jak i członków trójstronnej grupy kontaktowej (tj. OBWE, Ukrainy i Rosji) - może być przyjęcie wspólnego dokumentu. Źródło zbliżone do rozmów poinformowało agencję Interfax-Ukraina, że przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji zamierzają podpisać deklarację, w której zwrócą uwagę na konieczność realizacji wrześniowych porozumień z Mińska. Według źródła w delegacji ukraińskiej, cytowanego przez agencję Reutera, deklaracja ma opowiadać się za integralnością terytorialną i suwerennością Ukrainy.

Memorandum i protokół z września

We wrześniu członkowie trójstronnej grupy kontaktowej (OBWE, Ukraina, Rosja) oraz przedstawiciele prorosyjskich separatystów z Donbasu podpisali w Mińsku memorandum i protokół. Dokumenty te przewidują m.in. zawieszenie broni i utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, jak również uwolnienie jeńców.

Rozmówca agencji Interfax-Ukraina dodał, że oczekuje się również uzgodnienia w Mińsku przez trójstronną grupę kontaktową planu wdrożenia mińskich porozumień.
Oczekuje się, że liderzy czwórki normandzkiej poprą ten plan - podało to źródło.

(mal)