Ukraińska służba graniczna w trybie jednostronnym zamknęła wjazd z Republiki Krymu na terytorium Ukrainy - poinformowała RIA-Nowosti. Agencja powołała się na urząd stałego przedstawiciela prezydenta Rosji w Krymskim Okręgu Federalnym (KOF).

Agencja przekazała, że w rezultacie tego kroku granicy nie mogą przekroczyć m.in. ukraińscy żołnierze, którzy pełnili służbę na Krymie, a którzy zadeklarowali wolę wyjazdu na Ukrainę.

RIA-Nowosti podała, że granicę zamknięto o godz. 16 czasu lokalnego (18 czasu moskiewskiego; 15 czasu polskiego).

Urząd stałego przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej w KOF ocenił tę decyzję jako prowokację. Chodzi o stworzenie napięcia w rejonie granicy - cytuje agencja swojego rozmówcę.

Rano rosyjskie media przekazały, że minister obrony FR Siergiej Szojgu w piątek wieczorem rozkazał dowódcy Floty Czarnomorskiej wiceadmirałowi Aleksandrowi Witko, by umożliwił przejazd z Półwyspu Krymskiego na terytorium Ukrainy pododdziałowi ukraińskich wojsk powietrznodesantowych, którego żołnierze chcą kontynuować służbę w Armii Ukraińskiej.

Według agencji Interfax chodzi o pododdział elitarnej 25. oddzielnej brygady powietrznodesantowej, który na co dzień stacjonuje w Dniepropietrowsku, ale który od lutego ćwiczył na poligonie koło Symferopola.

Wcześniej dowództwo sił samoobrony Krymu nakazało dowódcy ukraińskiego pododdziału złożenie broni, oddanie sprzętu wojskowego i opuszczenie Republiki Krymu. Ten odmówił.

Władze w Kijowie i Zachód nie uznały przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej, a jej interwencję zbrojną w tym ukraińskim regionie oceniły jako agresję.

(abs)