Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że w Mińsku nie spotkał się jeszcze z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W białoruskiej stolicy kontynuowane są rozmowy wielostronne na szczycie Ukraina-UE-Unia Celna.

Wszystko jeszcze przed nami. Kontynuujemy prace w formacie wielostronnym - oświadczył Poroszenko, zapytany przez dziennikarzy, czy doszło już do jego spotkania dwustronnego z Putinem w sprawie kryzysu ukraińskiego.

Dziennikarzy powiadomiono, że po oficjalnym spotkaniu uczestnicy szczytu udali się na obiad. W tym czasie przeszedł koło nich Poroszenko w towarzystwie członków ukraińskiej delegacji - informuje agencja Interfax-Ukraina. Wcześniej Poroszenko i Putin uścisnęli sobie dłonie.

Jeszcze przed spotkaniem prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka przyznał, że nie spodziewa się, że szczyt będzie przełomem. Dodał jednak, że liczy na to, że zapoczątkowane zostaną procesy prowadzące do pokoju na Ukrainie. Trudno stawiać jakieś wielkie cele, które powinniśmy osiągnąć tu, w Mińsku. Zapewne trudno oczekiwać wielkiego przełomu, ale powinniśmy nakreślić koncepcje, by chociażby rozpocząć ruch w kierunku pokoju - oświadczył Łukaszenka.

Białoruski prezydent stwierdził również, że "nikt z szefów państw, a także zapewne UE, nie będzie mieć nic przeciwko temu, by rozpoczęty dziś dialog był kontynuowany aż do całkowitego uregulowania sytuacji". Zaznaczył, że strona białoruska jest gotowa zapewnić miejsce do takich rozmów.

Łukaszenka, który wcześniej spotkał się z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, dodał, że strona ukraińska będzie nalegać na przeprowadzenie po szczycie spotkania ekspertów, którzy mieliby zaproponować "konkretny plan normalizacji sytuacji w regionie". My jesteśmy gotowi wypełniać swoją rolę, aby choć trochę zmierzać w tym kierunku - podkreślił.

Dodał, że bez pokoju nie będzie też rozwoju stosunków handlowo-gospodarczych. Jeśli nie będzie pokoju, nie będzie gospodarki, nie będzie rozmowy między Ukrainą oraz Unią Europejską i Unia Celną o rozwiązaniu problemów gospodarczych - oświadczył Łukaszenka.

(marK)