Jerzy Janowicz pokonał Francuza Edouarda Roger-Vasselina 3:6, 7:5, 7:6 (8-6) i awansował do drugiej rundy turnieju tenisowego ATP Tour na twardych kortach w Szanghaju (pula nagród 4,2 mln dolarów). W środę zmierzy się z Brytyjczykiem Andym Murrayem.

Polak zajmuje obecnie 37. pozycję w światowym rankingu, Francuz jest zaś 58. We wtorek panowie zmierzyli się po raz czwarty w karierze i po raz czarty wygrał 23-letni łodzianin.

Długa i zacięta rywalizacja tych tenisistów to już mała tradycja. Na korcie w Szanghaju spędzili 138 minut i nawet w tie-breaku trzeciej partii szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę.

Decydujący dla losów pierwszej partii był szósty gem, po którym Roger-Vasselin odskoczył na 4:2. W drugiej odsłonie Polak prowadził już 3:1, 5:3, ale zwyciężył dopiero 7:5. W decydującym secie doszło zaś do tie-breaka, w którym z 14 punktów aż osiem padło łupem zawodnika odbierającego serwis. Janowicz wykorzystał trzeciego meczbola. Dla Francuza była to siódma porażka w ośmiu ostatnich meczach.

Kolejny przeciwnik: Andy Murray

Kolejnym przeciwnikiem Polaka będzie 11. w światowym rankingu Andy Murray, który w pierwszej rundzie turnieju pokonał Rosjanina Tejmuraza Gabaszwilego 6:1, 7:5 - nie bez kłopotów, bowiem w drugiej partii przegrywał już 3:5.

Będzie to drugie spotkanie Janowicza i Murraya w krótkim czasie - przed tygodniem tenisiści zmierzyli się bowiem w 1. rundzie imprezy w Pekinie. Mistrz olimpijski z Londynu wygrał wówczas w trzech setach. Wcześniej pokonał łodzianina również w półfinale ubiegłorocznego Wimbledonu i pięć lat temu w Pucharze Davisa. Jedyny sukces w pojedynkach ze Szkotem Janowicz zanotował w paryskiej hali Bercy w 2012 roku.