Ciało ok. 20-letniego Syryjczyka znaleziono w piątek niedaleko polsko-białoruskiej granicy w rejonie Wólki Terechowskiej – potwierdziła podlaska policja. Jak relacjonują funkcjonariusze, dzisiejszej nocy doszło do kolejnej próby masowego nielegalnego przejścia przez granicę.

Ciało młodego mężczyzny jeszcze w piątek przed południem znalazł pracownik zakładu usług leśnych. Było to w lesie w pobliżu miejscowości Wólka Terechowska. W trakcie oględzin policja znalazła paszport zmarłej osoby - mowa o około 20-letnim obywatelu Syrii.

Przeprowadzone na miejscu oględziny pod nadzorem prokuratora nie pozwoliły ustalić przyczyny śmierci. Przeprowadzone w miejscu odnalezienia ciała czynności nie pozwoliły na jednoznaczne ustalenie przyczyny śmierci. Ciało przekazano do Zakładu Medycyny Sądowej celem wykonania sekcji zwłok i ustalenia przyczyny śmierci - podała policja.

Kolejna próba masowego sforsowania polskiej granicy

Podlaska policja podała też w sobotę rano, że w rejonie Wólki Terechowskiej w nocy z piątku na sobotę, około godziny 1.00 doszło do kolejnej próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Grupa ok. 100 osób po stronie białoruskiej miała uszkodzić ogrodzenie. Na miejsce pojechało kilkudziesięciu policjantów. Osoby po stronie białoruskiej na widok policjantów żołnierzy i funkcjonariuszy SG, uciekły w głąb lasu - podała policja. "Białorusini wyposażyli cudzoziemców w gaz łzawiący, który został użyty w kierunku polskich służb. Tej oraz kolejnym próbom nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej zapobiegliśmy" - przekazała SG.

Straż graniczna na swoim twitterowym profilu poinformowała również o kolejnej prowokacji ze strony białoruskich służb. "W nocy w rejonie m. Czeremcha, żołnierze białoruscy i zaczęli niszczyć tymczasową zaporę graniczą. Wyrywali słupki ogrodzeniowe oraz rozrywali concetrinę przy pomocy pojazdu służbowego. Polskie służby były oślepiane wiązkami laserowymi oraz światłem stroboskopowym." - czytamy w komunikacie. 

219 prób nielegalnego przekroczenia granicy

Jak przekazała na Twitterze Straż Graniczna, w piątek odnotowano 219 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 78 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Zatrzymano trzech cudzoziemców, obywateli Iraku, oraz za pomocnictwo przy przekraczaniu granicy zatrzymano jednego obywatela Polski - podano.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Kryzys migracyjny przy polsko-białoruskiej granicy

Grupy migrantów wciąż znajdują się na Białorusi przy granicy z Polską. Według licznych doniesień, do obozu znajdującego się przy przejściu zmierzają kolejne grupy.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekonywał, że kryzys polityczny wytworzony przez służby białoruskie obliczony jest na długotrwałą destabilizację Polski. "Migranci otrzymują kolejne instrukcje, związane z długotrwałym oddziaływaniem na Polskę. 'Okażcie cierpliwość, wytrzymajcie jeszcze tydzień' "- napisał na w piątek na Twitterze.

MSWiA opublikował też nagranie, na którym widać pojazdy poruszające się po obozowisku pod granicą Polski. Widać także wielu migrantów, namioty i dym z ogniska. "Po stronie białoruskiej trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów przy granicy z Polską. Służby białoruskie dowożą niezbędne materiały" - informował resort.