Polska, Czechy, Estonia i Finlandia - do tych krajów zawitają w 2021 roku mistrzostwa Europy siatkarzy! Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej zdecydowała ponadto, że impreza rozegrana zostanie według znanej z tego sezonu formuły: w EuroVolley 2021 uczestniczyć więc będą 24 zespoły - i na pewno znajdą się wśród nich reprezentacje krajów-gospodarzy. Co więcej, to w Polsce rozegranych zostanie najwięcej, bo aż 25, spotkań mistrzostw!

Zgodnie z decyzją europejskiej centrali (CEV), wśród 24 startujących w imprezie zespołów - które podzielone zostaną na cztery grupy liczące po sześć drużyn - znajdą się drużyny krajów-gospodarzy, osiem najlepszych zespołów mistrzostw Europy 2019 - czyli Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy i Belgia - oraz 12 ekip wyłonionych podczas kwalifikacji, które odbędą się latem 2020 roku.

Co istotne, to Polska będzie gościć największą liczbę meczów. Właśnie w naszym kraju rozegranych zostanie wszystkich 15 meczów fazy grupowej, cztery mecze 1/8 finału, dwa starcia ćwierćfinałowe, obydwa półfinały, mecz o 3. miejsce i wielki finał.

W sumie więc przed polską publicznością odbędzie się aż 25 spotkań EuroVolley 2021.

Szef PZPS: Wyzwanie, ale i dowód zaufania ze strony Europejskiej Konfederacji

"Jestem dumny i szczęśliwy, że Polska będzie jednym z czterech organizatorów EuroVolley 2021 mężczyzn. To kolejny najwyższej rangi turniej, który odbędzie się w naszym kraju!" - stwierdził Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Zaznaczył, że cieszy się, że mistrzostwa ponownie odbędą się w czterech krajach.

"Ta formuła znakomicie służy promocji siatkówki w Europie, a dla nas gospodarzy - Czech, Estonii, Finlandii i Polski - jest wyzwaniem, ale też dowodem zaufania ze strony Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej" - podkreślił.

27 startów, 9 medali w kolekcji

Polska będzie organizatorem CEV EuroVolley siatkarzy po raz trzeci: wcześniej gościła je w 2013 roku, kiedy współorganizowała imprezę wraz z Danią, i w 2017 roku jako samodzielny organizator.

Z kolei w zakończonym niedawno sezonie nasz kraj był współorganizatorem mistrzostw Europy siatkarek.

W czempionacie Starego Kontynentu reprezentacja Polski wystartuje po raz 27.

Z dziewięciu imprez tej rangi biało-czerwoni wracali z medalami: w 2009 roku w Izmirze sięgnęli po złoto, pięć razy wywalczyli tytuł wicemistrzów Europy (1975, 1977, 1979, 1981, 1983), a trzykrotnie zajmowali 3. miejsce (1967, 2011, 2019).