W szpitalu w Genui zmarła 18-latka, która 25 maja została zaszczepiona przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca. Jej przypadek wywołał we Włoszech dyskusję na temat konieczności zmiany strategii szczepień preparatem AstraZeneca. Według części ekspertów nie powinien być on podawany osobom w wieku poniżej 30-40 lat.

Nastolatka o imieniu Camilla, pochodząca z Ligurii, została zaszczepiona podczas tzw. dnia otwartego dla wszystkich chętnych w wieku powyżej 18 lat.

Mimo podwójnej operacji usunięcia zakrzepu i zatrzymania krwotoku mózgowego, nie udało się jej uratować.

We Włoszech oczekiwane są nowe zalecenia dotyczące stosowania szczepionki firmy AstraZeneca. Część ekspertów jest zdania, że nie należy jej podawać młodzieży. Ponadto uważa się, że wobec znacznej poprawy sytuacji epidemicznej w kraju nie jest już konieczne masowe używanie tego preparatu.

W niektórych miastach odwołano tzw. otwarte dni szczepień AstrąZeneką.

Wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri oświadczył, że osoby w wieku mniej niż 30 lat nie powinny dostawać tej szczepionki.

To jasne, że jeśli szczepionka wywołała podejrzenia z powodu pewnych powikłań, szczególnie u młodzieży, różnica między ryzykiem a korzyściami u tych osób zmniejsza się - zaznaczył. 

Jego zdaniem bardzo prawdopodobna jest zmiana zaleceń dotyczących wieku osób szczepionych preparatem, który nie został wyprodukowany w technologii mRNA.