Spośród 10 osób zakażonych koronawirusem, które zmarły w Polsce w ciągu ostatniej doby, 8 nie było zaszczepionych przeciwko Covid-19. Niezaszczepieni stanowią też większość wśród osób aktualnie przebywających w szpitalach z powodu Covid-19. To informacje, które dziennikarze RMF FM uzyskali w Ministerstwie Zdrowia.

Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 722 nowe zakażenia koronawirusem. Jak ujawniło Ministerstwo Zdrowia, aż 516 osób z tej grupy nie było zaszczepionych. 6 osób z pozytywnym wynikiem testu było po pierwszej dawce dwudawkowej szczepionki. 200 zakażonych to osoby, które co najmniej dwa tygodnie temu przyjęły druga dawkę preparatu.

Według najnowszych danych, zakażeni koronawirusem zajmują obecnie 881 łóżek covidowych w szpitalach. 

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk poinformował wczoraj, że 80 proc. osób hospitalizowanych w Gdańsku z powodu Covid-19 to osoby niezaszczepione. "To ostatni moment, aby się zaszczepić" - podkreślił.

W największym na Dolnym Śląsku szpitalu zakaźnym - Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu - hospitalizowanych jest 41 osób zmagających się z Covid-19. Wszyscy chorzy nie byli wcześniej szczepieni. Wyraźnie widać, że ciężki przebieg Covid-19 dotyczy pacjentów, którzy nie zdecydowali się na szczepienie - powiedziała rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.

Z kolei w szpitalu w Bolesławcu - Zespole Opieki Zdrowotnej - hospitalizowanych jest 12 pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego jeden leży pod respiratorem. Dyrektor tego szpitala Kamil Barczyk powiedział PAP, że żaden z 12 pacjentów nie był wcześniej szczepiony.

W szpitalach woj. łódzkiego z powodu Covid-19 blisko 99 procent to pacjenci niezaszczepieni przeciwko tej chorobie. Tylko niewiele ponad 10 procent łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych w regionie łódzkim jest zajętych przez chorych - podała  rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W całym regionie w szpitalach jest 581 miejsc covidowych, zajęte są 64 - tyle osób ma potwierdzoną chorobę. Dla pacjentów z Covid-19 przygotowano 136 respiratorów. 12 z nich jest zajętych - podają służby wojewody.

W Warmińsko-Mazurskiem spośród 20 potwierdzonych osób zakażonych koronawirusem, 14 jest niezaszczepionych, trzy osoby są w pełni zaszczepione, jedna osoba - jedną dawką, a dwie osoby - jednodawkową szczepionką. Według służb prasowych województwa, hospitalizowanych z powodu Covid-19 jest obecnie na Warmii i Mazurach 27 osób, w tym cztery osoby znajdują się pod respiratorami.

Andrusiewicz: Covid zapuka po nas, gdy się nie zaszczepimy

Widzimy już niestety niepokojący trend w szpitalach w trzech województwach. To jest w województwie podkarpackim, gdzie obłożenie łóżek to 26 proc., w województwie lubelskim, gdzie obłożenie wynosi 23 proc. i w województwie podlaskim, gdzie obłożenie jest na poziomie 20 procent - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TVN24. Jak dodał, w tych województwach jest najwyższe obłożenie łóżek i "nie dziwi ten fakt, bo w tych województwach najmniej jest szczepień".

Liczymy, że te niepokojące wyniki wpłyną na świadomość społeczeństwa, które pójdzie się szczepić. Te trzy województwa z najwyższym obłożeniem łóżek i najwyższymi zakażeniami powinny uzmysłowić, że Covid puka do naszych drzwi i zapuka po nas, gdy się nie zaszczepimy - mówił Andrusiewicz. 

Resort zdrowia podaje, że w Polsce wykonano do tej pory 36 841 191 szczepień przeciwko Covid-19. Liczba osób w pełni zaszczepionych to 19 167 754.

Dlaczego ważne jest szczepienie dzieci i młodzieży?

Dzieci i młodzież również mogą przechodzić zakażenie Covid-19 z poważnymi objawami - przekonuje w rozmowie z RMF FM wiceprezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Krzysztof Tomasiewicz. Dodatkowo, gdy młode osoby nie będą zaszczepione, mogą przenosić wirusa na innych - np. na starszych.

Mamy dosyć dużą grupę społeczeństwa w wieku szkolnym. Bez zaszczepienia tych dzieci będzie trudno uzyskać pełną kontrolę nad tym wirusem - tłumaczy ekspert. 

Obawiam się, że najbliższe dni przyniosą kolejne wzrosty osób zakażonych. Wynika to z prostej epidemiologii tej choroby. Obawiam się, że na pewne działania jest już za późno. Osoby niezaszczepione to według moich obserwacji 90-95 procent pacjentów, którzy trafiają do szpitali. Wśród osób z ciężkim przebiegiem, to niemal wyłącznie osoby niezaszczepione- komentuje w rozmowie z RMF FM profesor Tomasiewicz. Nawet wśród pacjentów z chorobami współistniejącymi, hematoonkologicznymi, wśród osób dializowanych, jeśli są zaszczepione, przebieg infekcji jest średniociężki albo lekki. Pacjenci wychodzą w stanie dobrym ze szpitala - podkreśla. 

Przez cały dzień w Faktach RMF FM razem z ekspertami będziemy przekonywać , że warto się szczepić. Rozwiejemy też najczęstsze wątpliwości dotyczące szczepionek przeciw Covid-19. Macie jakieś pytania? Do waszej dyspozycji jest adres fakty@rmf.fm