Coraz mniej podtopień w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau. Konserwatorzy rozpoczęli sprawdzanie, czy woda wyrządziła szkody w poobozowych obiektach. Pierwsze dane będą znane jeszcze w tym tygodniu.

Konserwatorzy rozpoczęli sprawdzanie stanu obiektów. Do końca tygodnia powinniśmy już mieć choćby przybliżoną orientację, czy wystąpiły jakieś uszkodzenia - powiedział Paweł Sawicki z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Sawicki powiedział też, że woda ustępuje z terenu byłego Birkenau. Nie przypomina on już "pola ryżowego", choć w poobozowych rowach melioracyjnych wody jest sporo. Nadal jednak nie wróciły, ewakuowane z powodu powodzi, elementy stałej ekspozycji do budynku Sauny, w którym podczas wojny Niemcy rejestrowali więźniów.

Zakończyła się natomiast "wewnętrzna ewakuacja" w budynkach muzealnych w byłym obozie Auschwitz I. Rzeczy ewakuowane z parterów, w tym archiwa i zbiory, na pierwsze piętra, wróciły na swoje miejsca.

Muzeum nadal czynne jest w ograniczonym zakresie. Zwiedzający mogą zobaczyć ekspozycję w byłym Auschwitz I oraz częściowo w byłym Auschwitz II - Birkenau, w rejonie bramy głównej oraz rampy kolejowej. Dojść można już do pomnika ofiar obozu.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.