Dotychczasowa rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska jest kandydatką na marszałka Sejmu. Rekomendację przedstawioną przez szefową Platformy Obywatelskiej premier Ewę Kopacz przyjął zarząd PO.

Zarząd zgodził się też na propozycję premier, by dyrektorem Instytutu Obywatelskiego został europoseł PO Jarosław Wałęsa.

Kidawa-Błońska ma zastąpić na stanowisku marszałka Radosława Sikorskiego, który po ujawnieniu akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej zapowiedział rezygnację.

Nowy marszałek ma zostać powołany na posiedzeniu Sejmu w dniach 23-25 czerwca.

Wałęsa zastąpi na stanowisku Bartłomieja Sienkiewicza, byłego szefa MSW.

Premier Ewa Kopacz podała w poniedziałek nazwiska nowych ministrów w swoim rządzie. Szefem resortu zdrowia zostanie prof. Marian Zembala, resortu skarbu - poseł PO Andrzej Czerwiński, a resortem sportu pokieruje były wioślarz Adam Korol. Prezydent Bronisław Komorowski powoła nowych ministrów we wtorek o godz. 10.

Kidawa-Błońska dwukrotnie była rzeczniczką rządu

Po raz pierwszy Kidawa-Błońska została rzeczniczką rządu w styczniu 2014 roku. Zastąpiła jednego z najbliższych współpracowników premiera Donalda Tuska - Pawła Grasia. Została też sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. We wrześniu zeszłego roku - wraz ze zmianą premiera - Kidawa-Błońska przestała być rzecznikiem rząd, ale pozostała w KPRM; zajmowała się kontaktami rządu z parlamentem. W lutym tego roku na stanowisku rzecznika rządu Ewy Kopacz zastąpiła Iwonę Sulik, która odeszła z kancelarii premiera po tym, jak "Fakt" napisał, że szkoliła posłów m.in. opozycji.

W klubie parlamentarnym Platformy Kidawa-Błońska reprezentowała liberalne skrzydło w sprawach bioetycznych w opozycji do konserwatywnego obozu ówczesnego posła PO Jarosława Gowina. W Sejmie poprzedniej kadencji złożyła projekty regulujące kwestię in vitro, a także projekty dostosowujące istniejące prawo do wymogów UE w kwestiach bioetycznych. Projekt Kidawy-Błońskiej, który dopuszczał tworzenie zarodków nadliczbowych, ich mrożenie a także in vitro nie tylko dla małżeństw, ale także par żyjących w konkubinacie, popierała ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz.

Kidawa-Błońska popierała również niektóre z rozwiązań projektu SLD ws. zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci. "Każdy z nas ma prawo zadecydować, kto będzie posiadał wiedzę o naszym stanie zdrowia lub zdecyduje o tym, jak i gdzie zostaniemy pochowani. Nie zawsze jest tak, że to właśnie z rodziną mamy najlepsze układy. Mamy prawo przekazać swój majątek osobie, którą darzymy zaufaniem, z którą wiąże nas uczucie" - mówiła w 2011 r.. Platforma była wówczas podzielona co do poparcia projektu ws. związków partnerskich.

Kidawa-Błońska jest prawnuczką prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Grabskiego. Urodziła się w 1957 roku. Ukończyła studia socjologiczne na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W drugiej połowie lat 80. pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Od 1994 do 2005 była producentem filmowym w spółce Gambit Production.

Działała w Unii Wolności, od 2001 roku należy do Platformy Obywatelskiej, w latach 2006-2013 kierowała warszawskimi strukturami partii. Przez kilka lat zasiadała w radzie miasta Warszawy. Jest posłanką PO od 2005 roku; z sukcesem startowała do Sejmu ze stołecznej listy Platformy także w 2007 i 2011 roku.

W 2010 roku była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego; w wyborach parlamentarnych w 2011 roku była rzecznikiem prasowym Komitetu Wyborczego PO.

(mpw)