Od dzisiaj drożeją bilety kolejowe. Kosztują średnio od 50 gr do 1 zł więcej. Jest to spowodowane głównie wzrostem stawki podatku VAT z 7 do 8 proc. W życie weszły wyższe ulgi na przejazdy dla studentów.

Zmiana cen wszystkich biletów największego polskiego przewoźnika kolejowego, Przewozów Regionalnych, wyniosła średnio 3,5 proc. Jak wyjaśnił rzecznik spółki, Piotr Olszewski, oznacza to średni wzrost cen biletów na pociągi regionalne o 47 gr., a na międzywojewódzkie InterRegio o 1 zł. Modyfikacja cen jest związana ze zmianą VAT i prognozowanym wskaźnikiem inflacji na 2011 rok - powiedział Olszewski.

Przykładowo, bilet na pociąg InterRegio z Łodzi do Warszawy będzie kosztować 26 zł, a nie jak dotychczas 25 zł, za przejazd pociągiem regionalnym Rzeszów - Łańcut trzeba będzie zapłacić 5,30 zł, czyli o 30 gr więcej, a na trasie Opole - Strzelce Opolskie 8,40 zł zamiast 8 zł.

Jak wyjaśniła rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska przewoźnik zmieni ceny swoich biletów wyłącznie o nową stawkę VAT. Według naszych wyliczeń, za jeden bilet jest to średnio o 50 gr więcej - powiedziała.

Mniej za bilety zapłacą studenci. Od nowego roku obowiązuje 51-proc. ulga na przejazdy, która zastąpi obecną, wynoszącą 37 proc.