Belg Thierry Neuville jadący Hyundaiem I20 WRC wygrał Rajd Niemiec, 9. rundę samochodowych mistrzostw świata. Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) wycofał się przed startem do dzisiejszego etapu z powodu awarii skrzyni biegów.

Drugie miejsce zajął Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC) ze stratą 40,7 s, a trzecie Norweg Andreas Mikkelsen (VW Polo WRC) - 58,0 s.

W klasyfikacji generalnej liderem jest nadal Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC), który w sobotę wypadł z trasy i musiał się wycofać. W niedzielę, trzeciego dnia imprezy, z tego samego powodu nie ukończył rajdu drugi kierowca fabrycznego teamu Volkswagena Fin Jari-Matti Latvala.

Nie udało się odblokować skrzyni biegów


Awaria w samochodzie Kubicy wydarzyła się w czasie podgrzewania opon na dojeździe do startu odcinka Dhrontal. Kierowca i jego pilot Maciej Szczepaniak próbowali naprawić usterkę, zresetowali komputer pokładowy, ale nie udało im się odblokować skrzyni biegów.

Neuville po raz pierwszy wpisał się na listę zwycięzców Rajdu Niemiec.To pierwsze w karierze zwycięstwo Neuville'a w rajdzie zaliczanym do mistrzostw świata oraz pierwsze teamu Hyundai, który w tym roku debiutuje w cyklu.

Neuville jest pierwszym Belgiem od dziewięciu sezonów, który wygrał rundę mistrzostw świata. W 2005 roku w Australii triumfował Francois Duval.

Ten sukces to zasługa mechaników zespołu, którzy naprawili samochód Neuville'a, bardzo mocno rozbity podczas czwartkowego odcinka testowego.

Niedziela, ostatni dzień imprezy była pechowa nie tylko dla Latvali. Z trasy wypadł i zakończył jazdę także Brytyjczyk Kris Meeke (Citroen DS3 WRC), który został liderem po kraksie Fina. Rajdu nie ukończył również nieźle spisujący się czterokrotny rajdowy mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier (Hyundai I20 WRC) - jazdę zakończył na ostatnim OS-ie.

Wypadki liderów nie zmieniły klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Nadal prowadzi Ogier - 187 pkt, drugi jest Latvala - 143 pkt, a trzeci Mikkelsen - 100. Kubica ma nadal 12 pkt.

Neuville po raz pierwszy wpisał się na listę zwycięzców Rajdu Niemiec. Jej liderem jest Francuz Sebastien Loeb, który triumfował tu osiem razy - po raz pierwszy w 2004 roku, a ostatni w 2012. Rok temu wygrał Sordo.

(mal)