Za nami Gala Zamknięcia 16.edycji festiwalu Mastercard OFF Camera. Laureatką Krakowskiej Nagrody Filmowej Andrzeja Wajdy została Tonya Noyabrova za film "Do you love me?". Krakowską Nagrodę Filmową otrzymał film "Tata", który zwyciężył w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

Po raz pierwszy wręczona została Nagroda Female Voice (50 000 zł), której fundatorami jest Bank BNP Paribas i Mastercard.

Lista nagrodzonych:

Laureatką Krakowskiej Nagrody Filmowej Andrzeja Wajdy Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" zostaje Tonya Noyabrova za film "Do you love me?".

"Mocny, niezwykle dojrzale nakręcony portret wyjątkowo trudnych czasów, który sprawia, że chcemy zobaczyć więcej i więcej perypetii wspaniale zagranej głównej bohaterki" - tak jury w składzie Ewa Puszczyńska, Michael Seresin, Aidan Gillen uzasadniło decyzję o przyznaniu nagrody Tonii Noyabrovej.

Laureatką nagrody 63sekundy została Magdalena Guzek za film "Wiosna".

"Za bezpretensjonalny i czuły ton, dzięki któremu to co najbardziej osobiste, okazuje się najbardziej uniwersalne" napisano w uzasadnieniu.

Nagrodę Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych otrzymał Jakub Mróz za produkcję filmu "Słoń".

Nagrodę Mastercard Rising Star otrzymała Sonia Szyc za rolę w filmie "Miało cię nie być".

"Za naturalny talent i łatwość odegrania złożonych emocji postaci przechodzącej przez ciężki osobisty dylemat w młodym wieku. Wierzymy w to, że ta rola to początek długiej i wspaniałej kariery. Zwyciężczynią nagrody Mastercard Rising Star jest Sonia Szyc za rolę w filmie 'Miało cię nie być'" - uzasadniało jury.

Najlepszą Aktorką została Dorota Pomykała za rolę w filmie "Kobieta na dachu".

"Za altruistyczną i opanowaną grę aktorską, która jest zarazem uwewnętrzniona, ale jasno pokazuję wszystkie emocje bohaterki. Za odwagę i szczerość zwyciężczynią nagrody dla Najlepszej Aktorki jest Dorota Pomykała za rolę w filmie 'Kobieta na dachu'" - głosi uzasadnienie jury.

Najlepszym Aktorem uznano Eyrka Lubosa za rolę w filmie "Tata".

"Za stworzenie postaci, w którą wierzymy; charakteru który początkowo jest niesympatyczny i nie dający się lubić, a którego finałowo kochamy wszyscy. Za kreację prawdziwą i szczerą w każdym, najdrobniejszym szczególe. Zwycięzcą nagrody dla najlepszego aktora jest Eryk Lubos za rolę w filmie 'Tata'" - napisano w uzasadnieniu.

Nagrodę Female Voice otrzymała Klaudia Śmieja-Rostworowska za film "The Silent Twins".

"Za doskonałość i wybitną pracę nad niezwykłym filmem, który jest dopracowany w każdym aspekcie, lecz przede wszystkim za odwagę i brawurę we wcieleniu w życie wizji tego dziwnego świata przedstawionego w filmie. Zwyciężczynią Nagrody Female Voice jest Klaudia Śmieja-Rostworowska za film 'The Silent Twins'" - napisano w uzasadnieniu.

Nagroda dla Kobiet Filmu Female Voice jest przyznawana wybitnie uzdolnionym kobietom, które na co dzień aktywnie działają w polskiej branży filmowej. Są ambitne, kreatywne, skuteczne. Wyróżnienie ma na celu wspieranie kobiet w realizowaniu ich artystycznych projektów i zawodowych planów w mocno zmaskulinizowanym świecie kina.

Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych otrzymał film "Tata" w reżyserii Anny Maliszewskiej.

"Po długiej i niełatwej dyskusji jury wyłoniło zwycięzcę. Ten film pozwala na wejście do świata, o którym niewiele wiemy, zarazem zabierając nas w emocjonalną podróż. Jest oryginalny i perfekcyjnie balansuje pomiędzy dramatyzmem i humorem. Zwycięzcą Konkursu Polskich Filmów Fabularnych jest "Tata" w reżyserii Anny Maliszewskiej wyprodukowany przez Marcina Wierzchosławskiego" - uzasadniało jury w składzie Debbie McWilliams, Marianne Blicher, Bernd Buder.

Nagrodę Publiczności otrzymał film "Kobieta na dachu" w reżyserii Anny Jadowskiej.

Nagrodę FIPRESCI (przyznawaną przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych Fédération Internationale de la Presse Cinématographique) otrzymał film "Chleb i sól" w reżyserii Damiana Kocura.

"Za intrygujące i subtelne zdjęcia, konstruktywną analizę problemów społecznych oraz imponującą grę aktorską, Jury FIPRESCI 16. edycji Mastercard OFF CAMERA przyznaje nagrodę filmowi 'Chleb i sól' w reżyserii Damiana Kocura" - podkreśliło jury. 

Nagroda przyznawana przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych FIPRESCI (Fédération Internationale de la Presse Cinématographique) - organizację zrzeszającą krytyków filmowych z ponad 50 krajów całego świata i przyznającą nagrody na najlepszych festiwalach filmowych.