Katastrofa 10 kwietnia musi pomóc w wyjaśnieniu okoliczności zbrodni katyńskiej - uważa szef polskiego MSZ. Radosław Sikorski w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Zasadą poinformował, że podczas uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej w Krakowie najprawdopodobniej dojdzie do rozmów przedstawicieli polskich władz z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Radosław Sikorski: Aby pojednanie było prawdziwe, a nie na pokaz, musiałyby być też wykonane te rzeczy, które już uprzednio sugerowała grupa do spraw trudnych, a więc pełna otwartość i też wejście polityki historycznej Rosji na ten nowy tor mówienia swojemu społeczeństwu prawdy o swojej historii. I tu cieszę się, że to właśnie nastąpiło - że pokazano film "Katyń" i powiedziano - to co dla nas jest oczywiste - o tym, kto odpowiada za zbrodnię.

Wydaje mi się, że mamy wielką szansę dla Rosji, dla stosunków polsko-rosyjskich, ale też i dla Europy. Rosja, która rozumie swoją własną historię i która rozumie ją także emocjonalnie, tak do szpiku kości, byłaby lepszym kandydatem na dobrego Europejczyka.

Krzysztof Zasada: Czy są jakieś sygnały, że pójdą jakieś konkretne działania ze strony rosyjskiej, jeśli chodzi o nasze postulaty dotyczące np. wyjaśniania kwestii zbrodni katyńskiej, ujawniania dokumentów śledztwa umorzonego w Moskwie? Czy to jest realne?

Radosław Sikorski: Oczywiście. Rozmawiamy ze stroną rosyjską o tym i sądzę, że spotkania, które będą przy okazji pogrzebu miały miejsce pomiędzy prezydentem Miedwiediewem a pełniącym obowiązki głowy państwa marszałkiem Komorowskim, będą także o tym.

Krzysztof Zasada: Czyli będą rozmowy także w sprawach merytorycznych stosunków dwustronnych?

Radosław Sikorski: Proszę dać nam popracować, ale wydaje mi się, że to jest to jedyne dobro, które z tej katastrofy możemy wyciągnąć?

Krzysztof Zasada: I ten pogrzeb to będzie czas na to, żeby o tym rozmawiać?

Radosław Sikorski: Skoro mamy pogrzeb, skoro myślimy o przeszłości - tragizmie losów ludzkich, to jednocześnie - wydaje mi się - dobrze by było zamknąć wszystkie praktyczne sprawy związane z tą poprzednią tragedią.