Górale z Podhala przyjadą na niedzielne uroczystości pogrzebowe do Krakowa, by pożegnać parę prezydencką. Kancelaria Prezydenta zwróciła się z prośbą o zorganizowanie banderii konnej, czyli honorowej eskorty konnych jeźdźców. Banderia konna miałaby towarzyszyć orszakowi pogrzebowemu z krakowskiego Rynku na Wawel.

Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów. Zorganizowanie konnej banderii jest o tyle trudne, że nigdy nie wiadomo, jak w tłumie zachowają się zwierzęta"- powiedział prezes Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok.

W niedzielę do Krakowa wyjedzie także liczna grupa muzykantów, chcących żałobną muzyką góralską towarzyszyć w ostatniej drodze parze prezydenckiej.

Górale organizują także wyjazd na uroczystości pogrzebowe ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie, honorowego obywatela Zakopanego, Ryszarda Kaczorowskiego. Odbędą się one w poniedziałek w Warszawie.

Prezydent Kaczorowski był bardzo związany z Zakopanem i kochał górali - powiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Delegacja górali z Zakopanego w nocy ze środy na czwartek oddała hołd parze prezydenckiej w Pałacu Prezydenckim. W kolejce do Pałacu górale czekali 17 godzin, ale jak podkreśla prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, Marcin Zubek, oddanie hołdu prezydenckiej parze to patriotyczny obowiązek.