Na granicy polsko-białoruskiej służbę pełni ponad 9 tys. żołnierzy – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. ”Straż graniczną wspierają żołnierze wojsk operacyjnych oraz Żandarmeria Wojskowa. Terytorialsi cały czas prowadzą operacje #SilneWsparcie w obszarze przygranicznym" – napisał na Twitterze szef MON.

Wczoraj strażnicy graniczni zanotowali 727 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - poinformowała straż graniczna. Zatrzymano czterech obywateli Iraku.

"Wobec 51 osób zostały wydane postanowienie o opuszczeniu Polski. Pozostałym próbom zapobiegliśmy" - napisano na Twitterze.

Od początku roku straż graniczna zanotowała 28 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 16,4 tys. w październiku.

1485 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1485 zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami - poinformował chor. Michał Tokarczyk z sekcji prasowej straży granicznej.

Na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano 1330 pozwoleń, a na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - 155 pozwolenia - dodał.

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

Stan wyjątkowy na granicy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta przedłużające stan wyjątkowy o 60 dni.