Tajfun Khanun, z porywami wiatru do 234 km na godzinę, zbliża się do prefektury Okinawa u południowych wybrzeży Japonii – podała we wtorek agencja Reutera. Władze wezwały do ewakuacji ponad 760 tys. osób.

W co najmniej sześciu gminach w prefekturze Okinawa zaapelowano do mieszkańców o udanie się do schronów - poinformował portal telewizji NHK. W mieście Naha, stolicy prefektury w południowej części wyspy, ewakuacja dotyczy ponad 315 tys. osób.

Na nagraniach z tego miasta opublikowanych przez NHK widać powalone drzewa na ulicach. Urzędy miejskie są zamknięte, a supermarkety skróciły czas pracy. Dotychczas brak informacji o ofiarach. Międzynarodowy port lotniczy Naha został zamknięty, odwołano ponad 900 lotów - podała telewizja Asahi.

Zawieszono transport publiczny na całej Okinawie, także połączenia promowe z pobliskimi wyspami.

Fale do 12 metrów

We wtorek zarządzono także ewakuację dla ponad 126 tys. mieszkańców miasta Uruma w centralnej części wyspy i 64 tys. osób w Nago na północy. Podobne zarządzenie wprowadzono w mniejszych miejscowościach. W pozostałych częściach władze zalecają pozostanie w domu i niezbliżanie się do okien.

Wiele osób pozostaje w domach, ponieważ ich domy są wykonane z betonu - powiedział urzędnik departamentu ds. sytuacji kryzysowych, cytowany przez AFP. Ale prosimy ludzi, którzy mieszkają samotnie lub w drewnianych domach na nisko położonych obszarach, aby rozważyli schronienie się, zanim tajfun nabierze mocy - dodał.

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że we wtorek przed południem czasu lokalnego tajfun Khanun znajdował się 220 km na południowy wschód od Naha. Wiatr w pobliżu centrum tajfunu wieje z prędkością do 162 km/godz., a w porywach do 234 km/godz.

Obecnie żywioł przemieszcza się z prędkością ok. 20 km/godz. w kierunku północno-zachodnim. Służby meteorologiczne przewidują, że Khanun znacznie zbliży się do lądu w nocy z wtorku na środę, utrzymując bardzo silną intensywność. W ciągu najbliższych 24 godzin na terenie prefektury Okinawa spodziewane są opady deszczu do 180 mm i fale o wysokości do 12 metrów.