Wydalony z Polski rosyjski konsul był zarażony koronawirusem, a mimo to brał udział w spotkaniach i pojawiał się w miejscach publicznych - twierdzi rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. O sprawie jako pierwszy napisał portal TVP Info.

"Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Igor Oszczepkow został uznany za persona non grata w Polsce. Zgodnie z procedurą opuścił on terytorium RP" - stwierdził Stanisław Żaryn.

"Skutkiem jego działań mogło być zakażenie innych osób"

Przed decyzją o wydaleniu Oszczepkow podejmował "szereg działań i czynności stwarzając dodatkowe zagrożenie epidemiczne w Polsce" - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Był widziany m.in. gdy dokumentował poznańską manifestację w obronie Aleksieja Nawalnego 23 stycznia.

"Konsul, pomimo otrzymania informacji o zakażeniu wirusem wywołującym Covid-19, nie stosował się do zasad sanitarnych, brał udział w spotkaniach, pojawiał się w miejscach publicznych narażając życie postronnych osób" - powiedział Stanisław Żaryn. Według niego działania wydalonego już z Polski dyplomaty należy ocenić jako nieodpowiedzialne i niebezpieczne.

"Skutkiem jego działań mogło być zakażenie innych osób oraz powstawanie nowych ognisk choroby. Aktywność podejmowana przez dyplomatę zagrażała zdrowiu ludzi, którzy mogli mieć z nim kontakt" - ocenił Żaryn. Zaznaczył, że zagraniczni partnerzy Polski również odnotowali przypadki lekceważenia zasad przeciwdziałania epidemii przez dyplomatów z Rosji.

Według portalu TVP Info dyplomata został odesłany do kraju, jako odpowiedź za niedawne wydalenie przez Rosję kilku unijnych dyplomatów - z Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu oraz placówek Niemiec i Szwecji. Rosjanin został wydalony przez MSZ 8 lutego, a 20 lutego opuścił Polskę. Według TVP Info dyplomata i jego córka otrzymali pozytywny wynik testu 21 stycznia, a trzy dni wcześniej zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u żony Rosjanina.

Mimo to nie pozostał w izolacji i opuszczał miejsce zamieszkania.

Telewizja podała, że rosyjskiego dyplomatę za nieprzestrzeganie zasad przeciwdziałania epidemii Covid-19 wydaliła w styczniu Albania.