W tym roku nie odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - poinformowali organizatorzy. "Była to trudna decyzja, tym bardziej, że od 1997 roku ostatni weekend października w Krakowie zawsze przebiegał pod znakiem literatury" - podkreślono w komunikacie. 24. edycja imprezy miała się odbyć w dniach 22-25 października.

"Rosnąca fala zachorowań, lęk przed chorobą czy tylko potencjalną prewencyjną kwarantanną spowodował rezygnację wielu wydawców i autorów z udziału w targach" - poinformowali organizatorzy targów na stronie internetowej. "Wzrastająca liczba zachorowań w Małopolsce, ilość "żółtych" i "czerwonych" miejsc na mapie Polski również budzi u wielu osób niepokój. Z pewnością obecna sytuacja nie pozwoliłaby na organizację Targów w takim kształcie, jaki wszyscy znamy ani na realizację wszystkich pomysłów, zaplanowanych na ten rok" - podkreślili. 

"Chcemy wrócić za rok - z rozmachem i z nowymi pomysłami"

Z dużym żalem musieliśmy podjąć decyzję o odwołaniu targów, wiedząc, że rozczarujemy wielu fanów książek, którzy niecierpliwie czekali na możliwość kupienia biletu wstępu i spotkania z autorami. Przepraszamy za to rozczarowanie - powiedziała PAP prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.

Organizatorzy deklarują, że niektóre planowane wydarzenia, debaty czy spotkania odbędą się wirtualnie, w tym m.in. przyznanie Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza na najlepszą publikację z dziedziny humanistyki. Przede wszystkim jednak chcemy wrócić za rok - z rozmachem i z nowymi pomysłami - podkreśliła Grabowska.

Ubiegłoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwiedziło 68 tys. miłośników literatury.