Największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku epidemii. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowych 680 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz kolejnych 6 zgonach. Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 48 149 zakażeń i 1 738 ofiar śmiertelnych. Resort poinformował również, że od początku pandemii w Polsce wyzdrowiało już 35 056 zakażonych osób.

Aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce to 48 149 zakażeń i 1 738 ofiar śmiertelnych.

We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 680 osób - poinformował resort zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: śląskiego (222), wielkopolskiego (94), małopolskiego (88), mazowieckiego (49), dolnośląskiego (47), podkarpackiego (41), łódzkiego (39), świętokrzyskiego (26), pomorskiego (17), podlaskiego (15), zachodniopomorskiego (15), lubelskiego (8), opolskiego (7), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4) i kujawsko-pomorskiego (3).


Resort przekazał, że zmarło kolejne sześć osób w wieku od 60 do 91 lat. Do zgonów doszło m.in. w Krakowie, Gliwicach, Przemyślu i w Poznaniu. Większość zmarłych osób - jak wskazało MZ - miała choroby współistniejące.

Rekordowe dobowe przyrosty zakażeń

W ubiegłym tygodniu w Polsce odnotowywana była niespotykana do tej pory w naszym kraju liczba nowych zakażeń. W sobotę było ich 658, w piątek - 657, a w czwartek - 615. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski tłumaczył w rozmowie z RMF FM tłumaczył, że ta sytuacja wynika z sześciu ognisk koronawirusa. Mamy trzy kopalnie i trzy zakłady pracy - przyznał. Będziemy mieli wzrost liczby chorych. Wiemy, że on taki będzie. Przez najbliższe dni to będzie 500, 600 zakażonych osób codziennie. Ale to jest ogromna liczba badań. Robimy teraz 35 tysięcy testów dziennie. To efekt między innymi przesiewów w dużych ogniskach - wyjaśniał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem. 

Gdybyśmy przebadali tych sześć ognisk naraz, to mielibyśmy trzy-pięć tysięcy przypadków w ciągu jednej doby - mówił w RMF FM Szumowski. Jakbyśmy dzisiaj mieli 600, jutro 800, pojutrze tysiąc, a za tydzień dwa tysiące czy dwa i pół tysiąca, to byłby powód do dużego niepokoju - ocenił. 

Rośnie liczba ozdrowieńców

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1859 osób, a pod respiratorem 65 chorych. Wyzdrowiało 35 tys. 56 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 8499 osób, a kwarantanną - 98 tys. 875; osób.