50 proc. Polaków uważa, że działania rządu nie ograniczą rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". W sukces gabinetu Mateusza Morawieckiego w walce z koronawirusem wierzą przede wszystkim wyborcy Zjednoczonej Prawicy - większość zwolenników partii opozycyjnych jest przeciwnego zdania.

Uczestnikom badania zadano pytanie: "Czy działania obecnie prowadzone przez rząd mają szansę ograniczyć rozwój pandemii w Polsce?". Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało tylko 7,5 proc. respondentów, a "raczej tak" - 35,1 proc. 


28,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że działania rządu "raczej" nie ograniczą rozwoju pandemii w Polsce, zaś pewność w tej kwestii wyraziło 21,4 proc. respondentów.

7,3 proc. nie ma jednoznacznej opinii w tej sprawie.

Jak sytuację oceniają zwolennicy poszczególnych ugrupowań?

O skuteczności działań rządu przekonani są wyborcy Zjednoczonej Prawicy: 66 proc. z nich wybrało pozytywne warianty odpowiedzi.

W to, że wprowadzane przez gabinet Mateusza Morawieckiego obostrzenia przyniosą zakładany efekt, nie wierzy natomiast 70 proc. wyborców Konfederacji i 63 proc. popierających Koalicję Obywatelską. Na "nie" jest również 59 proc. wyborców Lewicy i 56 proc. zwolenników PSL i Kukiz’15.

Sondaż dla RMF FM i ''DGP" został przeprowadzony w dniach 16-17 października na próbie 1000 osób.