Jak Podkarpacie radzi sobie z kolejną falą pandemii koronawirusa? „Na dziś mamy 1635 łóżek dla pacjentów z Covid-19 i 176 respiratorów. Zajęte jest 1376 łóżek zwykłych i 141 miejsc respiratorowych” – powiedziała w rozmowie z RMF FM wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. „95 proc. osób hospitalizowanych to osoby niezaszczepione. Do wsparcia respiratorowego są kierowane tylko osoby niezaszczepione. To jest wyraźne wskazanie i zachęta do tego, żeby się chronić” - dodała.

Zapewnimy każdą pomoc, która jest niezbędna do tego, żeby się zaopiekować pacjentami z Covid-19. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak dużego zaangażowania - także w liczbie miejsc - będzie wymagała od nas ta fala - przyznała w rozmowie z RMF FM Ewa Leniart. Ok. 2 200 miejsc byliśmy w stanie wiosną przeznaczyć dla opieki nad pacjentami covidowymi. Jesteśmy w stanie przynajmniej odtworzyć ten potencjał, który był wiosną tego roku, ale nie wiemy, czy ta fala nie będzie daleko bardziej liczna. Jesteśmy dopiero w połowie narastania zachorowań. Szczyt zachorowań przed Podkarpaciem - tłumaczyła.

Wojewoda podkarpacka podkreśliła, że kluczowe dla rozwoju sytuacji covidowej w regionie będą najbliższe dwa tygodnie. Przyznała, że choć na razie nie podjęła decyzji o zwiększeniu liczy łóżek poprzez przekształcanie normalnie działających szpitali w covidowe to nie wyklucza, że będzie to konieczne.

Zamknięcie szpitala z myślą o przeznaczeniu go w całości do leczenia pacjentów z Covid-19 jest decyzją bardzo trudno. Oznacza, że inne osoby, które będą wymagały opieki medycznej, będą mieć utrudniony dostęp do pomocy - stwierdziła.

Leniart przyznała, że liczba mieszkańców Podkarpacia zaczepionych przeciwko Covid-19 nie jest duża. Mamy tylko 38 proc. osób zaszczepionych, lekko ponad 660 tys. na 2,1 mln mieszkańców. Przed nami jeszcze ciągle duże wyzwanie, aby zachęcić do zaszczepienia się większą grupę osób - oceniła. Nie chcesz trafić do szpitala z powodu Covidu? Nie chcesz być uzależniony w swoim oddychaniu od respiratora? Zdecyduj się na zaszczepienie - podsumowała, pytana, jak zachęciłaby sceptyków do przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. 

Opracowanie: